Selimiye Camisi Çevre Düzenlemesi Projesi

Selimiye Camisi Çevre Düzenlemesi Projesi
Selimiye Camisi Çevre Düzenlemesi Projesi
-Projenin maliyetinini bir bölümü Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak

EDİRNE (AA) - Selimiye Camisi Çevre Düzenleme Projesi'nin maliyetinini bir bölümü Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı açıklamada, Trakya Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı'na,  "Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi" için başvuruda bulunan Edirne Belediyesi'nin destek almaya hak kazandığını ve 120 bin lira bütçesi olan projenin 90 bin lirasının Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacağını söyledi.

Selimiye Camisi'ni yeni bir görünüme kavuşturmak istediklerini ifade eden Gürkan, "Selimiye Camisi çevresini dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine yenilenmiş yüzüyle sunmak, yerel halkın sahip oldukları kültürün farkındalığını arttırmak ve gelişmiş sosyo-ekonomik altı yapı ile daha yaşanabilir bir çevre sağlayarak, tarihsel turizmin neden olduğu sektörel yelpazeyi besleyip, zenginleştirmek amaçlanmaktadır" dedi.

Proje sonucunda Selimiye Camisi çevresindeki yaya alanları ve tarih mekanlarla ilişki kurulacağına değinen Gürkan, "Söz konusu alanı taşıt trafiği baskısından kurtararak, alana gelen ziyaretçilerin ulaşımı düzenlenecek. Ziyaretçilere ve halka daha iyi hizmet verecek olan park yeri ve otopark için çözüm üretilecek, uygulama alanında yer alan yeşil alan ve kullanıma açık olan bölgelerde peyzaj uygulaması yapılarak bu alanlar değerlendirilecektir" diye konuştu.