Selimiye Camisi, elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek

Selimiye Camisi, elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek
Selimiye Camisi, elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek
- Edirne Müftüsü Üzüm: "Elektrik kesilse de ezanlar okunmaya ve cami aydınlatılmaya devam edecek"

EDİRNE (AA) - Selimiye Camisi'ne, elektrik kesintilerinden olumsuz etkilenmemesi için  110 kilovatlık jeneratör yerleştirildi.

Avluya getirilen jeneratör, konulacağı odaya sığmadığı için parçalara ayrıldı, daha sonra caminin batı girişindeki odaya monte edildi.

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, yaptığı açıklamada, Selimiye Camisi jeneratör sisteminin Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in yönlendirmesi, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren'in de çalışmalarıyla kurulduğunu söyledi.

Artık Selimiye'nin elektrik kesintilerinden olumsuz etkilenmeyeceğini vurgulayan Üzüm, "Elektrik kesilse de ezanlar okunmaya ve cami aydınlatılmaya devam edecek. Kısa sürede caminin elektrik sistemi de elden geçecek. Ulu ve Üç Şerefeli camilerin de jeneratör sistemine ihtiyacı var. Kısa sürede oralara da kurulacak" dedi.

 

- "Halıları yenilecek, eski halı Bulgaristan'a gidecek"

 

Üzüm, dünyada hem ibadet hem de mimari açısından zirve konumundaki Selimiye Camisi'nin halılarının da yenileneceğini ifade etti.

Eski halılarının da Bulgaristan'daki camilere gönderileceğini belirten Üzüm, şöyle konuştu:

"Selimiye'nin halıları hayırseverlerin de desteğiyle yenilecek. Eski halılar da Bulgaristan'da acil ihtiyacı olan camilere gönderilecek. Bu karar Bulgaristan'da büyük heyecan yaşattı, 'Selimiye'nin hatırası olacak' diye. Selimiye, Osmanlı ve İslam medeniyetinin temsili demektir. O nedenle Selimiye'ye sahip çıkalım. Selimiye'nin yaşaması lazım, Selimiye'de buluşmak lazım. Selimiye'ye sahip çıkarsak toplumun birçok problemi de en aza inecek." 


  ETİKETLER:

  Bulgaristan

  ,

  İslam

  ,

  Cami

  ,

  elektrik

  ,

  batı

  ,

  edirne