Selimiye'yi bayram boyunca 25 bin kişi ziyaret etti

Selimiye'yi bayram boyunca 25 bin kişi ziyaret etti
Selimiye'yi bayram boyunca 25 bin kişi ziyaret etti
- Bayram tatilini Edirne'de geçiren yerli ve yabancı turistler, Selimiye Camisi'ni ziyaret etmeden dönmedi

EDİRNE (AA) - Bayram tatilini Edirne'de geçiren yerli ve yabancı turistler Selimiye'yi ziyaret etmeden dönmedi.

Selimiye Camisi İmam Hatibi Tamer Alat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi caminin Ramazan Bayramı süresince dolup taştığını söyledi.

Mimar Sinan'ın ustalık eserine yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin büyük olduğunu aktaran Alat, "Camimizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alması yabancı ziyaretçi potansiyelimizi de artırdı. Bayram tatili boyunca yaklaşık 25 bin kişi camimizi ziyaret etti. Türkiye 'deki çeşitli illerin yanı sıra Batı Trakya'dan gelen de çok sayıda misafirimiz oldu" diye konuştu.

Selimiye Camisi gibi "altın üçgen" olarak adlandırılan bölgede yer alan Üç Şerefeli ve Eski Cami ile tarihi çarşılar da bayram boyunca ziyaret aldı.

Selimiye Arastası Esnafları Dernek Başkanı Ayşe Karadaş da ramazan ayına göre vatandaşların bayramda daha fazla alışveriş yaptığını dile getirdi. Tarihi çarşılardaki esnafın sezonluk yaptığını anlatan Karadaş, "Kırkpınar Festivali de başladı. Yağlı güreşlerde de dükkanlarımız hareketlenecek. Hazırlıklarımızı yaptık, Allah herkese bol kazanç versin" şeklinde konuştu.

Çarşı esnafından Mustafa Dağ da bayramda işlerinin yoğun olduğu söyledi.  Dağ, işlerin güzel olması dolayısıyla esnafın yüzünün güldüğünü vurguladı.

 

-Yoğun ziyaret ciğercilerde de yaşandı

 

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, bereketli bir ramazan ayının ardından mükafat olarak bayramı yaşadıklarını ifade etti.

Kentin tarihi eser sayısı ve çeşitliliği bakımından dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olduğu için vatandaşların ilgisiyle karşılaştığını dile getiren Dinar, "Sadece Türkiye'den değil, Balkan ülkelerinden insanlar var şu an Edirne'de. Kıbrıs, Diyarbakır, Kırklareli, Rize, İstanbul ve birçok şehirden gelenler var. Daha doğrusu bayram tatilinde Edirne'den gelen müşteri yok. Biz burada ev sahipliği yapıyoruz, bizim için büyük şans" diye konuştu.