Sığınmacılar bu kez de İpsala'yı deniyor

Sığınmacılar bu kez de İpsala'yı deniyor
Sığınmacılar bu kez de İpsala'yı deniyor
- Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçme umudu taşıyan sığınmacılar, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan geçişlerine izin verilmeyince İpsala Sınır Kapısı'ndan geçme hayaliyle yola düştü - Güvenlik güçlerince sınır kapısına gidilebilecek yollarda kontrol noktaları oluşturuldu - Edirne Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, 2 otobüsle ilçeye gelmeye çalışan yüze yakın sığınmacıyı geri gönderdi

EDİRNE (AA) - Yunanistan üzerinden Avrupa 'ya geçme umuduyla yola çıkan sığınmacılar bu kez de İpsala Sınır Kapısı'na yöneldi.

Sosyal medya aracılığıyla yayılan "Almanya'nın çok sayıda sığınmacı alacağı" söylentisi üzerine Edirne'ye gelen sığınmacılar, yaklaşık 10 gün süren bekleyişin ardından geri dönmüşlerdi.

Sığınmacılar bu kez de İpsala Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a geçme umuduyla ilçeye yönelmeye  başladı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ekipleri, istihbarat doğrultusunda ilçeye giden yolların tamamında kontrol noktaları oluşturdu. Mevcut  güvenlik noktalarındaki denetimler artırıldı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, dünden bu yana İpsala'ya otobüsle gelen yaklaşık 100 sığınmacıyı geri gönderdi. İçişleri Bakanlığının genelgesi uyarınca sığınmacıları, kimlik kartında yazan il dışına taşıyan otobüs firmalarına da "emre aykırı davranış" nedeniyle para cezası uygulandı.

İstihbarat doğrultusunda İstanbul 'dan İpsala'ya çok sayıda polis ekibi yönlendirildi.

Ekiplerin, kontrolleri sürüyor.

- Pazarkule Sınır Kapısı'ndan geçememişlerdi

Yunanistan'a geçme umuduyla 2 hafta önce İstanbul'dan Edirne'ye gelen sığınmacılar, 4 gün otoban kenarındaki boş arazide bekleyişlerinin ardından sınıra yürümek istemişti.

Jandarma ve polisin barikatına zaman zaman mukavemet gösteren sığınmacılar ikna edilerek Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin de yapıldığı Er Meydanı ve çevresine götürülmüşlerdi.

Burada yaklaşık bir hafta daha bekleyen sığınmacılar, AB Liderler Zirvesi'nden de umdukları kararın çıkmaması üzerine Kurban Bayramı'nın ilk günü kendi istekleriyle geri dönmüşlerdi.