Sivil Toplum Kuruluşları İçin Kapasite Gelişimi Semineri

Sivil Toplum Kuruluşları İçin Kapasite Gelişimi Semineri
Sivil Toplum Kuruluşları İçin Kapasite Gelişimi Semineri
- Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Başaran: - "Demokrasimizin güçlenmesi, toplumsal katılımda herkesin etkin, çoğulcu, paylaşımcı yapıda kaynakları kullanabilmesi amacıyla birbirimize destek olmamız gerekiyor"

EDİRNE (AA) - Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sebiha Başaran, "Demokrasimizin güçlenmesi, toplumsal katılımda herkesin etkin, çoğulcu, paylaşımcı yapıda kaynakları kullanabilmesi amacıyla birbirimize destek olmamız gerekiyor" dedi.

Başaran, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen seminerde, sivil toplum kuruluşlarının (STK) daha güçlü demokratik bir toplum oluşturmak amacıyla gönüllü olarak çalışan ve sosyal sorumluluk mantığıyla hareket eden yapılar olduğunu söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarının sendika, vakıf veya dernek olarak adlandırıldığını belirten Başaran, "Sivil toplum kuruluşlarının misyonlarını yerine getirirken yöntemleri, lobi faaliyetleri, ikna taktikleri ve bazen de eylemler olduğunu görmekteyiz. Özellikle son 20 - 25 yılda sivil toplum kuruluşlarının çoğulcu, katılımcı demokrasideki etkisi fark edilmeye başlandıkça hem sivil toplum kuruluşlarının sayısında bir artış hem de faaliyet gösterdikleri alanlarda gözle görülür bir artış gözlemlenmektedir" diye konuştu.

AB katılım sürecinde politik reformların uygulanması ve güçlendirilmesinin önemli olduğunu aktaran Başaran, şunları kaydetti:

"Bu konuda projeler yapılan projeler Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenmektedir. Demokrasimizin güçlenmesi, toplumsal katılımda herkesin etkin, çoğulcu, paylaşımcı yapıda kaynakları kullanabilmesi amacıyla birbirimize destek olmamız gerekiyor. Bunda sivil toplum kuruluşlarının katkısı da büyüktür. Sivil toplum kuruluşları son 20 yılda kadın haklarının geliştirilmesi, çocuk haklarının korunması ve geliştirilmesi, çevrenin korunması, tüketici haklarının korunması, tüketicilerin karşılaştığı sıkıntıların çözülmesi, bunun yanında engelli haklarının toplumsal alanın her kesiminde tam ve etkin katılımının sağlanması amacıyla çalışmalar yapmaktadır."

Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş ise Türkiye'de engelli haklarının geliştirilmesi açısından birçok atılım yapıldığını söyledi. Özbaş, engellilere yönelik hizmetlerin niceliksel ve niteliksel olarak daha kaliteli hale getirilmesinin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

Seminere, Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale'den engelli derneklerinin üyeleri ile STK temsilcileri katıldı.

Engelli haklarının geliştirilmesi ve hizmetlere yönelik sunumlarla devam eden seminer yarın sona erecek.