Sivrisinekle "sınır ötesi" mücadele edilecek

Sivrisinekle "sınır ötesi" mücadele edilecek
Sivrisinekle "sınır ötesi" mücadele edilecek
- Edirne'de, yaz aylarında yaşanan yoğun sivrisinek istilasına karşı, komşu ülkelerin desteğiyle mücadele edilmesi hedefliyor - Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Sivrisinekle mücadelede Yunanistan ve Bulgaristan ile partnerlik yapmak istiyoruz, 'Herkes kendi sineğine sahip çıksın' anlamında. Bu çalışmayı yaparak daha sorunsuz bir sezon geçirmek istiyoruz"

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Edirne'de, yaz aylarında yoğun sivrisinek istilasına karşı, sınır ötesi işbirliği projesi hazırlanması hedefleniyor.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk sağlığı açısından önemli olan sivrisinek mücadelesinde sadece Edirne'nin yaptığı çalışmanın yetersiz olduğunu söyledi.

Sivrisinek mücadelesini üç sınır ülkenin birlikte yürütmesinin önemli olduğunu vurgulayan Gürkan, şöyle konuştu:

"Kardeş belediyemiz  Almanya 'nın Lörrach Belediyesi sivrisinekle mücadelede çok başarılı. Orada da kentin ortasından bizimki gibi nehir geçiyor. Belediye Başkanı Michael Wilke ile görüştüm, onların tecrübelerinden yararlanacağız. Sivrisinekle mücadeleyi, bu sorunu ilgilendiren üç sınır ülkesinin gerçekleştirdiği bir projeyle yapacağız. Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye 'nin yer aldığı bir proje olacak."

Gürkan, sorunun bir kez ilaçlamayla çözülemeyeceğini, bu nedenle uzun soluklu bir proje hazırlamak istediklerini belirtti.

Projenin finansman da gerektirdiğini ifade eden Gürkan, "Sivrisinekle mücadelede Yunanistan ve Bulgaristan ile partnerlik yapmak istiyoruz, 'Herkes kendi sineğine sahip çıksın' anlamında. Bu çalışmayı yaparak daha sorunsuz bir sezon geçirmek istiyoruz" diye konuştu.

 

- "Çeltik, sivrisinek popülasyonunu artırıyor"

 

Gürkan, Edirne'de sivrisineklerin yaz aylarında vatandaşları rahatsız edecek sayıya ulaşmasının bir nedeninin de kent yakınlarındaki çeltik üretimi  olduğunu söyledi.

Sivrisinekle daha iyi mücadele ve halk sağlığı için çeltik ekimi konusunda bazı tedbirlerin gündeme getirileceğini ifade eden Gürkan, şunları anlattı:

"Yavaş yavaş havalar ısınıyor. Mayıs ayında da çeltik ekimi başlayacak. Sayın Vali Dursun Ali Şahin ile kentin 3 kilometre berisinde çeltik ekilmemesi gerektiğini konuşuyoruz. Çünkü yaz aylarında vatandaşlarımız sivrisinekten dışarı çıkamıyor. Özellikle 08.00 - 10.00 arasında. Bununla halk sağlığı kapsamında mücadele ediyoruz ancak yerleşim yerlerine yakın çeltik ekilmesi nedeniyle çok başarılı olamıyoruz." 

Gürkan, kaçak çeltik ekiminin cezasının dönüm başına 80 lira olduğunu, vatandaşın 100 dönümlük alana ekim yaptığında 8 bin lira ceza ödediğini anımsattı.

Vali Şahin'in, sezon geldiğinde bununla ilgili üst düzey tedbirler alınacağını dile getirdiğini ifade eden Gürkan, "Tekrar kendisine hatırlatacağım. Çeltiği eken başkası, bunun ekilmesine karar veren kurum başkası ama bunun faturasını ödeyen hem ilaç hem diğer hususlarda Edirne Belediyesi oluyor" diye konuştu.