SÜTÜB Başkanı Suiçmez:

SÜTÜB Başkanı Suiçmez:
SÜTÜB Başkanı Suiçmez:
-"Bizim sözleşmelerimizde Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği fiyatlar geçerlidir"

EDİRNE (AA) - Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, "Bizim sözleşmelerimizde Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği fiyatlar geçerlidir" dedi.

Suiçmez, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (EDSYB) Tuncay Aytın ve Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, Edirne Damızlık Birliği'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye'de süt fiyatını belirleyen kurumun Ulusal Süt Konseyi olduğunu söyledi.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği'nin süt fiyatları ile ilgili karar alma yetkisinin olmadığını ve alınan 5 kuruşluk indirimi tanımadıklarını ifade eden Suiçmez, şunları kaydetti:

"Konseyde alınan kararlar referans fiyatlar, aksi bir karar alınmadığı sürece geri getirilemez. Yani bir karar alınmış 18 ay önce 1 lira 15 kuruş bu taban fiyattır. Üreticinin eline geçen paradır. Bu geçen süre içerisinde konsey defalarca toplandı ancak bu fiyatın düşürülmesi ya da çıkarılması yönünde Konsey'den henüz bugüne kadar çıkmış bir karar yoktur. Böyle bir karar olmadığı içinde bizim süt firmalarıyla yaptığımız sözleşmeler geçerlidir.

Bizim sözleşmelerimizde Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği fiyatlar geçerlidir. Birileri tabi konseyden rahatsız oldu. Bunu açık söylüyorum eski düzene dönelim istiyorlar. Birileri zamanında bu süt ihalelerini otel lobilerinde de pazarladı biz böyle bir şey istemiyoruz. Biz konsey ne karar alırsa ona uymak istiyoruz. Konsey düşük bir karar da alabilir. Biz de 'şeriatın kestiği parmak kanamaz' deriz. Çünkü orada zaman onu gerektiriyorsa özveride bulunmak gerekiyorsa biz buna uyarız. Bakın bu konuyu bakanlığa da ilettik. Bu konulardan sayın bakanımızın da bilgisi var. Bu ayın 23'ünde Ulusal Süt Konseyi toplanacak. Bu konuyla ilgili bir karar alınacak. Biz bu karara uyacağız.''

EDSYB Başkanı Aytın ise bir takım kurum ve kuruluşların üretici üzerinde oyun oynamaya çalıştığını belirterek,  "Burada da biz birlikler olarak ve kooperatifler olarak hiçbir zaman kendi menfaatlerimizin yanında değil üreticilerimizin yanında olacağız'' diye konuştu.