Tarihi camide "1001 hatim" geleneği

Tarihi camide "1001 hatim" geleneği
Tarihi camide "1001 hatim" geleneği
EDİRNE (AA) - Edirne'nin tarihi Dar-ül Hadis Camisi'nde, her yıl üç ayların ilk cuma günü icra edilen ''1001 Hatim" geleneği  bu yıl da devam...

EDİRNE (AA) - Edirne'nin tarihi Dar-ül Hadis Camisi'nde, her yıl üç ayların ilk cuma günü icra edilen ''1001 Hatim" geleneği  bu yıl da devam etti. 

Cami  imamı Mahmut Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, II. Murat döneminde başlatılan hatim geleneğini sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dört asırlık geleneği yaşattıklarını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

" Bugün tarihi bir gün Sultan II. Murad Han'ın bu camiyi 1435'te yaptırmasından sonra vakıf senedine madde koydurarak ve şarta bağlayarak 30 hafız istihdam ederek, yıl boyunca 1001 hatim geleneği başlamıştır. Burada okunan hatimlerin yanı sıra  Türkiye genelinde okunan hatimler internet üzerinden bize bildirildi. Bu güzel geleneği sürdüreceğiz.''

Eroğlu, grup halinde gelen ziyaretçilerin, geleneğe katkıda bulunmak için okudukları hatimleri, "www.edirnedarulhadisi.com'' web sitesindeki ''1001 hatime katıl'' köşesine gönderdiğini kaydetti.

Edirne Müftü Yardımcısı Mehmet Karahan'da bu yıl 1530 hatimle geleneğin sürdürüldüğünü ve yurt içi ve yurt dışından hatimlerin okunarak bildirildiğini kaydetti.

Daha sonra Karahan'ın, hatim duasını okumasının ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.

 


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  Bugün

  ,

  Cami

  ,

  edirne