Tarihi çarşı "bereket duası" ile kepenk açtı

Tarihi çarşı "bereket duası" ile kepenk açtı
Tarihi çarşı "bereket duası" ile kepenk açtı
- Edirne'de Selimiye Camisi'nin alt kısmındaki tarihi Arasta Çarşısı'nın günlük açılışı, bereket duasıyla gerçekleştirdi - Vali Şahin: "Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da Edirne'ye geldiğinde çarşının günlük açılışına katılarak dua etmişti. Biz bu geleneği devam ettirmek istiyoruz. Nesilden nesile devam etmesi gereken bir gelenek"

EDİRNE (AA) - Edirne'de Selimiye Camisi'nin alt kısmındaki tarihi Arasta Çarşısı'nın günlük açılışı, bereket duasıyla gerçekleştirdi.

Vali Dursun Ali Şahin'in de katıldığı açılışta çarşı esnafı toplanarak birbirlerine "hayırlı işler" diledi. Daha sonra esnaftan biri çarşının günlük açılışı için "bereket duası" okudu.

Duanın ardından konuşan Vali Şahin, Osmanlı zamanından gelen geleneği devam ettirmenin güzel bir adım olduğunu söyledi.

Çarşıların duayla açılması geleneğinin İstanbul 'daki Eyüp Camisi'nin yanındaki çarşıda devam ettiğini anlatan Şahin, "Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da Edirne'ye geldiğinde çarşının günlük açılışına katılarak dua etmişti. Biz bu geleneği devam ettirmek istiyoruz. Nesilden nesile devam etmesi gereken bir gelenek. Her sabah 9.00'da çarşıda üç kişi olsa dahi dua edilsin. Bu duayla Allah'tan esnafa bereket istensin" dedi.

Şahin, duaya katılamayan esnafa da bereket dilediklerini kaydetti. 

- "Başbakanımızın duaya katılmasıyla geleneğe tekrar başlandı"

Çarşı esnafı Mesut İlgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dua geleneğine yeniden başlanmasının çok güzel olduğunu belirtti. Uzun yıllar dua edildiğini ancak bazı dönemlerde bereket duası geleneğinin yapılmadığını aktaran İlgün, şunları kaydetti:

"Osmanlı döneminde, Selimiye Camisi'nin giderlerinin karşılanması amacıyla bu çarşı yapılmıştır. Her sabah esnaf arkadaşlar dükkanlarını açmadan çarşının kubbesi altında toplanır ve dua yaparak günlerine başlardı. Uzun zaman devam etmiş ancak son zamanlarda bu gelenek kalkmış. Yakın zamanda Başbakanımızın duaya katılmasıyla geleneğe tekrar başlandı. Valimizin de buraya gelmesiyle devam etmiş olur."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Aralık 2014'te partisinin 100. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katılmadan önce sabah çarşının günlük açılışını yaparak, bereket duasına katılmıştı.

- Arasta Çarşısı

Sultan III. Murat zamanında Selimiye Camisi'ne gelir sağlamak amacıyla yapılan çarşı, 225 metre boyunda, 73 kemerli ve 4 kapılı. Yaklaşık 120 dükkan bulunan çarşıda, turistik eşya satan iş yerleri çoğunluktadır. Arasta Çarşısı, Selimiye Camisi'ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de tercih ettikleri bir alışveriş noktası olarak biliniyor.