"Tarihi eserlere 'yazı yazarak' zarar verenlere ceza"

"Tarihi eserlere 'yazı yazarak' zarar verenlere ceza"
"Tarihi eserlere 'yazı yazarak' zarar verenlere ceza"
- Edirne Valisi Şahin: - "Gençler ve çocukların 3-5 lira vererek aldığı sprey boyayla tarihi eserlerin duvarlarına yazı yazması çok geride kalmış, ilkel bir yöntemdir. Oraya ne yazarsa yazsın bu bir ifade yöntemi değildir" - "Ailelerin uyarılması için talimat verdim. Öncelikle bu konuda sert ceza yöntemine gitmiyoruz, uyarıyoruz. Eğer istersek para cezası verilebilir"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, tarihi eserlere sprey boyayla yazı yazarak ya da benzeri şekilde zarar verenlere para cezası verilebileceğini söyledi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukların işlediği en büyük suçlardan birinin tarihi eserlerin duvarlarına yazı yazmaları olduğunu belirtti.

Tarihi esere yapılan bu davranışın üzüntü verici olduğunu vurgulayan Şahin, "Gençler ve çocukların 3-5 lira vererek aldığı sprey boyayla tarihi eserlerin duvarlarına yazı yazması çok geride kalmış, ilkel bir yöntemdir. Oraya ne yazarsa yazsın bu bir ifade yöntemi değildir" dedi.

Şahin, tarihi eser ve sokaklara sprey boyayla yazılan yazıların çevre kirliliği de oluşturduğunu ifade etti.

Güvenlik güçlerine bu konuda bilgi verildiğini ve yazı yazanların yakalandığını aktan Şahin, şunları anlattı:

"Ailelerin uyarılması için talimat verdim. Öncelikle bu konuda sert ceza yöntemine gitmiyoruz, uyarıyoruz. Eğer istersek o aileyi yıkacak olan para cezası verilebilir. Özellikle tarihi eserlere yapıyorlar. Çeşmelerin her tarafına yazı yazmışlar. Çeşme çeşmelikten çıkmış. O tarihi 400 - 500 senelik çeşme, çeşmeliğini bırakmış bir yazı tahtası haline getirilmiş."

Şahin, tarihi eserlere zarar veren gençlere de seslenerek, "Gençler, gelin bu sevdadan vazgeçin. O spreyle yazı yazarak bir yere varılmaz. Sadece sizin içinizdeki o arzu tatmin edilmiş olur. Bulgaristan ve Yunanistan'da da aynı şeyleri görüyoruz ve üzülüyorum. Gençlerimizin özellikle bu konuda hassas davranarak, birbirini ikaz etmeleri gerekmektedir" diye konuştu.

Şahin, kentte duvarına boyayla yazı yazılan birçok tarihi eserin temizlendiğini kaydetti.