Tarihi Eski Cami çiçeklerle süslendi

Tarihi Eski Cami çiçeklerle süslendi
Tarihi Eski Cami çiçeklerle süslendi
EDİRNE (AA) - Osmanlı padişahlarından II. Ahmed ve II. Mustafa'ya kılıç kuşanma törenlerinin yapıldığı Eski Cami, Vakıf Haftası dolayısıyla...

EDİRNE (AA) - Osmanlı padişahlarından II. Ahmed ve II. Mustafa'ya kılıç kuşanma törenlerinin yapıldığı Eski Cami, Vakıf Haftası dolayısıyla çiçeklerle süslendi.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, cam vazolara yerleştirdikleri, beyaz , pembe ve kırmızı karanfillerden oluşan çiçekleri, caminin içerisindeki saflara koydu.

Caminin ayakkabılığının üzerine de vatandaşların namaz sonrası alması için çiçekler bırakıldı.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, gazetecilere yaptığı açıklamada, haftanın "vakıf ve sanat " temasıyla kutlandığını hatırlattı.

Kentteki vakıf yapılarının aynı zamanda bir sanat eseri olduğunu aktaran Güneren, "Eski Cami, en eski sanat ve vakıf eserlerindendir. Burası Edirne'nin ilk ulu camisidir. Halk arasında Eski Cami olarak bilinmektedir. İbadete, 1414'te açılan camimiz, 601 yaşındadır. Bu cami padişahların kılıç kuşandıkları camidir. Bu gelenek halihazırda özellikle cuma ve bayram namazlarında hutbe dualarının kılıçla yapılması devam etmektedir" diye konuştu.

Eski Cami'nin birçok özelliğinin bulunduğunu belirten Güneren, şu bilgileri verdi:

"Bu camimizle ilgili bir hususu daha gördük ve farkındalık oluşturmak için bugün uyguladık. Evliya Çelebi Seyehatnamesi'nde, 'Vakıf tarafından camiye bakmakla yükümlü olan mütevellisi vasıtasıyla gül, nergis, sümbül gibi mevsim çiçekleri vazolara konulmak suretiyle cemaatin saflarının arasına yerleştiriliyor. Böylelikle cami nurlanıp kokulanıyor' diyor. Bu yılki haftamız kapsamında Eski Cami'yi mevsim çiçekleriyle donatıyoruz."


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Beyaz

  ,

  Bugün

  ,

  Cami

  ,

  Kırmızı

  ,

  Namaz

  ,

  edirne