Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru
-Edirne Güreş İl Temsilcisi Yücel: -"Edirne'de yağlı güreşin gelişimi için alt yapı çalışmalarına önem verilmesi gerekiyor"

EDİRNE (AA) - Edirne Güreş İl Temsilcisi Önder Yücel, Edirne'de yağlı güreşin gelişimi için altyapı çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini bildirdi.

Yücel, AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, güreşin öncelikle yağlı ve minder kategorisi olarak ayrılması gerektiğini belirtti.

Trakya Birlik ve Edirne Belediyesi'nin kentte güreşin gelişimi için çeşitli çalışmalar yaptığını aktaran Yücel, şunları kaydetti:

"Diğer kurumların da güreşe katkı için el atması gerekiyor. Şu andaki duruma baktığımız vakit özellikle minder güreşinde biraz ilerleme var. Fakat bu yağlı güreşte bu ilerleme maalesef yok. 654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Edirneli Ahmet Yavuz başpehlivanlık kategorisinde yaş sınırından dolayı güreşemeyerek. Edirne'nin başta güreşen pehlivanı kalmaması üzücü bir durum. Başaltında belediye güreşçisi Soner Toto var. Anadolu 'dan, Antalya yöresinden, Karadeniz bölgesinden, Kocaeli'den güreşçiler hepsi ekip olarak geliyorlar. Edirne'nin ekip olarak yağlı güreşte şöyle bir sağlam takımı ve birbirini destekleyecek grubu yok. Edirne'de yağlı güreşin gelişimi için alt yapı çalışmalarına önem verilmesi gerekiyor."