Tarihi konaklara lazerli rölöve

Tarihi konaklara lazerli rölöve
Tarihi konaklara lazerli rölöve
- Edirne'de yürütülen, "Yaşayan Osmanlı'nın Der-i Saadet Konakları Projesi" çerçevesinde, kentteki yıkılmaya yüz tutmuş tescilli konakların rölövesi lazerle çıkarıldı - Kayıt altına alınan rölöveler, yapıların restorasyonuna kılavuzluk edecek

EDİRNE (AA) - Edirne'deki yıkılmaya yüz tutmuş konakların yaşatılması amacıyla başlatılan "Yaşayan Osmanlı'nın Der-i Saadet Konakları Projesi" tamamlandı.

Edirne Valiliği'nin, Trakya Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında İl Özel İdaresi işbirliğiyle yürüttüğü proje çerçevesinde, Valilik  Avrupa Birliği Eşgüdüm Merkezi'nde proje ofisi oluşturuldu.

Bir koordinatör ve muhasebecinin de görevlendirildiği ofiste, Edirne'deki tarihi kentsel alanların sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde korunması, kent bütünündeki mevcut tarihi, mimari ve görsel değerler taşıyan, çöküntü bölgesi haline gelmiş 8 konağın özgün değerlerini kaybetmeden kayıt altına alınması ve restorasyonuna altyapı oluşturması amacıyla çalışmalar yürütüldü.

Projeyle sekiz konağın rölövesi lazerle çıkarıldı.

Sonraki çalışmalarda restorasyonu yapılacak konaklar, yeni işlevler kazandırılarak kültür ve turizme katkı sağlayacak.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, konuya ilişkin açıklamasında, projeyle tarihi konakların tek tek belirlendiğini ve rölövesinin çıkarıldığını söyledi.

Tarihi yapıların restorasyonunun kent için büyük bir hizmet olacağını belirten Şahin, Edirne'nin Kaleiçi Semti'nde çok sayıda konak olduğunu kaydetti.