Taşkın suları çekildi, Er Meydanı'nda temizlik başladı

Taşkın suları çekildi, Er Meydanı'nda temizlik başladı
Taşkın suları çekildi, Er Meydanı'nda temizlik başladı
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Afet Fonu'ndan afet yardımı talep edeceğiz, para gelse de gelmese de Kırkpınar'ı planladığımız tarihte mutlaka yapacağız"

EDİRNE (AA) - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı'nda, taşkın sularının çekilmesinin ardından balçık temizlenmeye başlandı.

Aralık ayında meydana gelen nehir taşkınları nedeniyle yatağından çıkarak Sarayiçi'ne yayılan Tunca Nehri suları, 4,5 ay sonra yatağına çekildi. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin de yapıldığı Er Meydanı'nın bulunduğu Sarayiçi'nde hasar tespiti ve temizlik çalışmaları başlatıldı. 

Edirne Belediyesi ekipleri, Er Meydanı'ndaki sandalyeleri, itfaiye de pehlivan heykellerini yıkadı. 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Er Meydanı'nda incelemelerde bulundu. Er Meydanı'na giren nehir sularının 2,5 metre yüksekliğe ulaştığını anlatan Gürkan, 4 milyon liralık hasar oluştuğunu kaydetti. 

Afet yardımı için önce hasar tespitinde bulunulacağını ifade eden Gürkan, şöyle devam etti:

"Edirne'de normalde on yılda bir büyük taşkınlar oluyordu ama bu yıl 4 kez taşkın yaşadık, su buradan 5 aya yakın çekilmedi, 2,5 metreye yakın su birikti. Zarar tespitlerine başlayacağız. Çayır çok zarar görmüş durumda. Afet Fonu'ndan afet yardımı talep edeceğiz, para gelse de gelmese de Kırkpınar'ı planladığımız tarihte mutlaka yapacağız. Gerekirse tulumumuzu giyip, boyasını badanasını kendimiz yapacağız. Bu bizim tarihimize hem de bütün insanlığa karşı bir borcumuz."

Gürkan, bu yıl 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 20-26 Temmuz'da gerçekleştirileceğini söyledi.