Taşkından mustarip kentler "kardeş şehir" oldu

Taşkından mustarip kentler "kardeş şehir" oldu
Taşkından mustarip kentler "kardeş şehir" oldu
- Nehir taşkınlarından sıklıkla etkilenen Edirne ve Bulgaristan'ın Kırcaali şehirleri, kardeş şehir protokolü imzaladı

EDİRNE (AA) - Edirne ile sıklıkla nehir taşkınlarından etkilenen Bulgaristan'ın Kırcaali kenti arasında "kardeş şehir" protokolü imzalandı. 

Edirne Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, pek çok kardeş şehirleri olmasına rağmen büyük bir eksiklik olarak gördükleri Kırcaali Belediyesi ile protokol imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Geçen hafta taşkın yaşayan Kırcaali halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Gürkan, "Su bir zenginlik ama tabii ki kontrol altına alabildiğiniz ölçüde. Kontrol altına alamazsanız felakete dönüşüyor. Bu yıl bunu 3-4 kere yaşadık" diye konuştu. 

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz de nehir taşkınlarıyla ilgili Avrupa Birliği projelerini hayata geçirmek için uğraş vereceklerini dile getirdi. 

Edirne'nin taşkında yaşadıklarını en iyi kendilerinin anlayabileceğini ifade eden Aziz, "Bulgaristan'da kar erimeleri nedeniyle bugünlerde toprak kaymaları oluyor. 50 ev heyelan sonucu toprak altında kaldı, 6'sı yıkıldı. Barajlar ve Arda Nehri dolu . İki belediye arasında fonları işleterek bu sorunu aşmaya çalışacağız" dedi. 

Konuşmaların ardından, Gürkan ve Aziz protokole imza attı. 

Törene, Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Lubomir Popov da katıldı.