Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
-Edirne Sağlık Müdür Vekili Öngören: -"Terörü değil, kardeşlik diyen gönüller, şifa veren eller kazanacak"

EDİRNE (AA) - Edirne Sağlık Müdür Vekili Kamil Sani Öngören, "Terörü değil, kardeşlik diyen gönüller, şifa veren eller kazanacak" dedi.

Öngören, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hasnatesi'nde yaptığı basın açıklamasında, sağlık çalışanlarının gece gündüz demeden vatandaşlara hizmet sunduğunu söyledi.

Haziran ayından bu yana genç - yaşlı, çocuk - bebek demeden vatandaşları hedef alan eli kanlı terör örgütünün, sağlık çalışanları, hastaneler ve ambulanslara da saldırdığını belirten Öngören, "3 sağlık çalışanımız terör örgütünün gerçekleştirdiği alçakça saldırılarda hayatını kaybetti. Aile hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır'da, sağlık memurumuz Eyüp Ergen ve ambulans şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak'ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi, sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı" diye konuştu.

Hakkari Şemdinli Devlet Hastanesi'nin bombalı saldırı sonucu kullanılamaz hale getirildiğini ifade eden Öngören, şunları kaydetti:

"En büyük zararı Şemdinli'de bizden sağlık hizmeti bekleyen halkımız gördü. Vatandaşlarımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellenmesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz. Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir."

 

-"Sağlık çalışanlarının güvenliği için gereken tedbirler alınıyor"

 

Terör eylemlerinin sağlık çalışanlarının ve masum insanların hayatına kastettiğini aktaran Öngören, "Terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı budur.  Hiçbir dilde, hiçbir kültürde yer olmayan acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağ dışı anlayış, dünya medeniyetine önderlik etmiş bu topraklarda kendine yer edinemeyecektir" şeklinde konuştu.

Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının güvenliği için gereken tedbirlerin alındığını dile getiren Öngören, şöyle konuştu:

"Güvenlik güçlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenmek verebilir. Bizler tüm engellemeler rağmen din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileriye taşıma gayreti içinde olacağız. Terör bizi asla yıldıramayacak ve asla amacına ulaşamayacaktır. Terör değil, kardeşlik diyen gönüller, şifa veren eller kazanacak."

Basın açıklamasına, sağlık çalışanları da katıldı.