Tıp öğrencilerinden "Engelleri Aşalım" projesi

Tıp öğrencilerinden "Engelleri Aşalım" projesi
Tıp öğrencilerinden "Engelleri Aşalım" projesi
- TURKMSIC üyeleri proje kapsamında işitme engelli öğrencileri ziyaret etti

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TURKMSIC) üyeleri,  "Engelleri Aşalım" projesi kapsamında işitme engelli öğrencileri ziyaret etti.

Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu'ndaki ziyarette, üniversite öğrencileri işitme engelli öğrencilere çeşitli oyunlar ve resim boyamayı öğretti.

TURKMSIC Halk Sağlığı Çalışma Kolu Direktörü Ceren Öncel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin önündeki yargıyı kırmak için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

İşitme engelli öğrencilere iletişimin sadece konuşarak veya duyarak olmadığını aktardıklarını belirten Öncel, şunları kaydetti:

"Buradaki kardeşlerimize gülmenin, bir şeyler paylaşmanın, ortak bir paydada buluşmanın iletişime geçmenin en güzel yolu olduğunu gösterdik. Bir saatimizi ise resim atölye çalışmasına ayırdık. Her sınıfta ortak boyanan tuvallerin sergilenmesi sonucunda elde edilecek gelir ile işitme engelliler okuluna katkıda bulunacağız. Okulda dikkatimizi çeken diğer bir husus ise okuldaki öğretim kadrosunun işaret dili eğitiminden yoksun olması. Bizler geleceğin bilinçli hekimleri olarak 'İki Elin Sesi' projesi kapsamında Halk Eğitim Merkezleri'nde işaret dili eğitimi almayı amaçlıyoruz."

Gelecek nesli aydınlatacak öğretmenlerin aynı özveriyi göstereceğini temenni ettiklerini aktaran Öncel, "Buna istinaden Milli Eğitim Bakanlığı 'nın da işitme engelliler okullarında görev alan öğretmenlerimize bu imkanı sağlamalarını talep ediyoruz. Engellerin aşılıp herkesin özgür bir birey olduğunu hatırlayacağımız güzel günlere" diye konuştu.