Trakya'daki aşırı yağışlar ekimi engelliyor

Trakya'daki aşırı yağışlar ekimi engelliyor
Trakya'daki aşırı yağışlar ekimi engelliyor
-Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Şaylan: "Çiftçilerimiz aşırı yağışlar nedeniyle tarlalarını ekim için hazırlayamıyor" -Edirne Ziraat Odası Başkanı Yorulmaz: "Yağışlar nedeniyle geçen yıldan biçemediğimiz mısırlar var"

EDİRNE (AA) - Trakya 'daki üreticiler, aşırı yağışlar dolayısıyla tarlalarını ekime hazırlamakta zorlanıyor.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışların çiftçileri tedirgin ettiğini söyledi.

Yağışlar nedeniyle üreticilerin tarlalarına giremediğini belirten Şaylan, hava sıcaklıklarının yükselmesinin çiftçileri umutlandırdığını bildirdi.

Çiftçilerin ayçiçeği ve mısır ekimi için beklediğini ifade eden Şaylan, şöyle konuştu:

"Yağışlar devam ederse, ekim çok gecikecek. Çiftçilerimiz aşırı yağışlar nedeniyle tarlalarını ekim için hazırlayamıyor. Bu yıl yağışlar mevsim normalinin çok üzerinde. Bir hafta yağış olmazsa çiftçilerimiz tarlalarına girebilir. Şu anda tarlalarda su birikmiş durumda."

 

- Nehir taşkınları da olumsuz etkiledi

 

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz da Meriç Nehri'nin taşması sonucu arazilerinin sular altında kaldığını anımsattı.

Taşkınlar nedeniyle birçok çiftçinin mağdur olduğunu dile getiren Yorulmaz, "Hasar tespit çalışmaları sürüyor. Yağışlar da bu yıl çok fazla oldu. Yağışlar nedeniyle geçen yıldan biçemediğimiz mısırlar var. Yağışlar bir süre kesilirse çiftçilerimiz tarlalarını ekebilecek" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Trakya

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  edirne

  ,

  meriç nehri