Trakya'nın tarım ve hayvancılık sektörüne katkısı

Trakya'nın tarım ve hayvancılık sektörüne katkısı
Trakya'nın tarım ve hayvancılık sektörüne katkısı
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Arslan: - "Trakya, Türkiye'nin tarımsal ihracatına katkısı olan bir bölge. Yaklaşık 143 milyon dolarlık ihracat yapılmaktadır" - "Trakya'da hayvancığın en önemli ve gündemde olan özelliği hastalıklardan ari olmasıdır"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Ömer Bülent Arslan, Trakya Bölgesi'nin, Türkiye 'nin tarımsal ihracatına katkısı olduğunu ve bölgeden 143 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımı stratejik bir sektör olarak gördüklerini belirtti. Paydaşlarının sorunlarını birlikte yönetmeye ve çözmeye çalıştıklarını ve bölgelerde tarım ile kollarına ilişkin çalışma yaptıklarını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Trakya bölgemizde 900 bin hektar tarım alanı bulunmaktadır. Türkiye'nin yaklaşık yüzde 4'ünün tarımsal alanına sahip bir bölgeden bahsediyoruz. Aynı zamanda 8,8 milyar tarımsal hasılası olan bir bölgeden bahsediyoruz. Trakya, Türkiye'nin tarımsal ihracatına katkısı olan bir bölgedir. Yaklaşık 143 milyon dolarlık ihracat yapılmaktadır."

Arslan, Trakya Bölgesi'nde, tarla bitkisi üretiminin yüzde 10'unun karşılandığını dile getirdi.

Bölgede, yağlık ayçiçeğin yüzde 41'inin üretildiğini aktaran Arslan, "Trakya buğdayda Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 8'ini üretiyor. Trakya'nın Türkiye'ye toplamda bitkisel anlamda 4,6 milyar liralık tarımsal hasılası var" diye konuştu. 

 

- "Trakya hastalıklardan aridir"

 

Arslan, Trakya Bölgesi'ndeki hayvancılığın önemli olduğunu söyledi.

Trakya'nın hem kültür ırkı hayvan varlığı hem de hayvan sayısıyla dikkat çekici bir bölge olduğunu aktaran Aslan, şöyle devam etti:

"Süt sanayisi bölgede güzel gelişimler gösteriyor. Bölgenin süt üretiminde Türkiye'deki payı yüzde 5'tir. Trakya'da hayvancığın en önemli ve gündemde olan özelliği hastalıklardan ari olmasıdır. Özellikle şap açısından bu ön plandadır. Trakya'da 4,2 milyar liralık hayvansal ürün üretilmektedir."

Arslan, Trakya'da örnek bir üretici potansiyeli olduğunu ifade ederek, "Trakya dahil Türkiye'nin tüm bölgelerinde gıda, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'deki üretici dünyaya örnek olacak" diye konuştu.