TÜ'de Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni düzenlendi

TÜ'de Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni düzenlendi
TÜ'de Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni düzenlendi
EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi'nde (TÜ) 2014-2015 Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni düzenlendi.Vali Dursun Ali Şahin, Balkan Kongre...

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi'nde (TÜ) 2014-2015 Akademik Başarı ve Mezuniyet Töreni düzenlendi.

Vali Dursun Ali Şahin, Balkan Kongre Merkezi'ndeki törende yaptığı konuşmada, bilimin önemine dikkat çekerek bilim insanının zorlu ve uzun çalışmalar sonucunda yetiştiğini söyledi.

Vali Dursun Ali Şahin, mezunlarımızın aldıkları eğitim ile artık birer Edirne elçisine dönüştüklerini ifade etti.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük de, TÜ'nün Türkiye 'nin, Balkanlar'ın ve Avrupa 'nın en önemli bilim merkezlerinden olduğunu söyledi.

 Bu yıl TÜBİTAK, Kalınma Ajansı ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun destekleri ile 23 proje gerçekleştirildiğini ifade eden Yörük, "Bu projeler ile üniversite sanayi birliğini, araştırma projelerini ve sosyal projeleri gerçekleştirdik. Üniversite olarak bu yıl yeni açılan doktora, yüksek lisans, lisans programlarımız ve yeni merkezimiz ile eğitimde çıtayı yükselttik. Buna paralel olarak öğrenci sayımızda bir artış var. Uluslararası öğrenci sayısında ise Türkiye'de ilk üçe giriyoruz. Akademik personel sayımızda da büyük bir artış var" diye konuştu.

Yörük, Balkan Üniversiteler Birliğini kurduklarını, bu birliğin de kalıcı genel sekreterliğinin Edirne'de olduğunu söyleyerek Üniversitemizin Balkanlar'da önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Mezun öğrenciler adına Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Pınar Seydioğlu konuşmasında "Trakya Üniversitesi'nde aldığımız eğitim sonucunda artık her birimiz birer sanatçı, doktor, mühendis ve en önemlisi bireyiz. Bu noktada üniversite eğitimi için yapmış olduğumuz üniversite ve şehir tercihinden dolayı gurur duyuyoruz"  dedi.

Daha sonra Yörük, Vali Şahin'e katkılarından dolayı plaket sundu. Yörük, akademik performans değerlendirmesinde ilk üçe giren Prof. Dr. Metin Aydoğdu, Prof. Dr. Necdet Süt ve Prof. Dr. Ömer Nuri Pamuk'a da teşekkür belgelerini verdi.

Unvanları yükselen öğretim üyelerinin cübbelerinin giydirilmesinin ardından Balkan Senfoni Orkestrası konser verdi.