TÜ'den başarılı pehlivanlara özel kontejan

TÜ'den başarılı pehlivanlara özel kontejan
TÜ'den başarılı pehlivanlara özel kontejan
EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Kırkpınar Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlhan Toksöz, 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı...

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Kırkpınar Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlhan Toksöz, 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, baş ve başaltı kategorilerinde ilk üç sıraya giren pehlivanlara özel kontenjan ayırdıklarını bildirdi.

Toksöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu başvurularının 17 Ağustos 'ta sona ereceğini söyledi.

TÜ'nün yağlı güreşe de önem verdiğini belirten Toksöz, "Kırkpınar'da baş ve başaltında ilk üçe giren pehlivanlar için üçer kontenjan ayırdık. Şu anda öğrencimiz olan ve Kırkpınar'da deste orta boyda birinci olan Edirneli Ufuk Yanık, 5 yıl sonra inşallah  altın kemere ulaşacak ve Edirne'nin başpehlivanı olacak" diye konuştu.

 Kırkpınar Beden Eğitimi ve Meslek Yüksekokulu'nun 25 yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı için 450, Türkiye 'deki öğrenciler içinse 240 kişilik kontenjana bin 869 başvuru yapıldığını hatırlatan Toksöz, şunları kaydetti:

"Türkiye'de en fazla tercih edilen spor yüksekokulu olduk. Türkiye'deki yüksekokul ve fakültelere yapılan başvuruların toplamından fazla başvuru aldık. Bu yıl da 31 yabancı uyruklu kontenjanı için 651 başvuru sayımız oldu. Geçen yıla göre bizim yüksekokulumuzu tercih eden yabancı öğrenci sayısı yüzde 50 arttı. Gurur duyuyoruz. Bu yıl 240 yeni öğrenci alacağız her yıl olduğu gibi. 240 öğrenci öğretmenlik, spor yöneticiliği, antrenörlük ve rekreasyon bölümlerinde yer alacak."