Tunca Nehri spor turizmine açılacak

Tunca Nehri spor turizmine açılacak
Tunca Nehri spor turizmine açılacak
- Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında oluşturulan "Vahşi Doğanın Hazinesi Tunca Unutulmaz Bir Deneyim Projesi" ile Tunca Nehri'nde uluslararası akarsu sporları yapılması planlanıyor

EDİRNE (AA) - Bulgaristan- Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında oluşturulan Vahşi Doğanın Hazinesi Tunca Unutulmaz Bir Deneyim Projesi ile Tunca Nehri'nde uluslararası akarsu sporu yapılacak.

Projenin Türkiye koordinatörü Ümit Sönmez, Edirne Doğa Sporları Kulübünde (EDOSK) düzenlenen toplantıda, iki ülke arasındaki sınır ötesi işbirliği çerçevesinde Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı ile AB proje yönetimi arasında sözleşme imzalandığını söyledi.

Tunca Nehri'nin Türkiye tarafındaki etkinliklerini EDOSK, Bulgaristan tarafındakini ise Elhovo Businness Center'ın düzenleyeceğini belirten Sönmez, "Tunca Nehri boyunca kano turizminin gelişmesi amacıyla yapılacak çevre dostu etkinlikler bölgenin tanıtımına da katkıda bulunacak. Proje sınır ötesi turizmi uzun vadede canlandıracaktır. Sınırın Bulgaristan ve Türkiye tarafı cazip turizm alanı haline dönüşecektir" dedi.

Proje kapsamında 12 kano ve ekipmanı alacaklarını anlatan Sönmez, Balkan ülkelerinin katılımıyla Türkiye'de uluslararası slalom yarışı ve su sporuna yönelik çeşitli organizasyonlar da gerçekleştirileceğini kaydetti. 

Sönmez, etkinliklerle su sporlarını teşvik etmek ve Tunca Nehri'nde suya bağlı turizmi geliştirmenin amaçladığını ifade ederek, projedeki genel hedefin doğal akarsu turizmini korumaya dayalı şekilde sürdürülebilir kılmak olduğunu dile getirdi.

EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ise kano sporunun gelişimine yönelik projenin yaklaşık bir yıl süreceğini, etkinliklere irtibatta oldukları dünyanın birçok yerinden sporcunun katılacağını belirtti.

Bacıoğlu, projede 64 bin avronun Türkiye tarafına ayrılan bütçe olduğunu sözlerine ekledi.