TÜ'nün Avrupa Bitki Islahı Koleji AB Projesi kabul edildi

TÜ'nün Avrupa Bitki Islahı Koleji AB Projesi kabul edildi
TÜ'nün Avrupa Bitki Islahı Koleji AB Projesi kabul edildi
EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi'nin (TÜ) Avrupa Bitki Islahı Koleji AB Projesi'nin kabul edildiği bildirildi.Üniversiteden yapılan yazılı...

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi'nin (TÜ) Avrupa Bitki Islahı Koleji AB Projesi'nin kabul edildiği bildirildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, TÜ Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin uygulayıcı kurum olarak AB Erasmus+Strategic Partnership programına katıldığı belirtildi.

Üniversitenin projesinin  Fransa , Belçika, İspanya ve İsveç'in de dahil olduğu Avrupa ülkeleri arasında en yüksek puanı alarak kabul edildiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

" Türkiye 'den Bitki Islahçıları Alt Birliği'nin ve Ege Üniversitesi Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi de proje paydaşları arasında yer alacak. Programdan yararlanacak öğrenciler Türkiye'deki biyoteknoloji ve tohum firmalarında uygulamalı staj yapacak. Projeye, Fransa Tohumcular Birliği gibi diğer uluslararası organizasyonlar da destek verecek."

Açıklamada görüşlerine yer verilen Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yalçın Kaya, programda tohum üretimi ve kalitesinin genetik çeşitlilik ve kaynakları, biyoteknoloji, sebze - tarla bitkileri ve meyve ıslahı, hastalık ve zararlı mekanizmaları, genetiği konularında ağırlıklı eğitimler verileceğini kaydetti.