"Türk bayrağını dalgalandırmak için kanat çırpacaklar"

"Türk bayrağını dalgalandırmak için kanat çırpacaklar"
"Türk bayrağını dalgalandırmak için kanat çırpacaklar"
- TGF üyesi ve güvercin eğitmeni Pakarda, 55 güvercinini Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya, Japonya ve Bulgaristan'da düzenlenecek uluslararası güvercin yarışlarına hazırlıyor - Pakarda: "Bir emek veriyoruz. Bu bir sevgidir, aşktır. Sevmesek bu işi zaten yapamayız"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Türkiye Güvercin Federasyonu (TGF) üyesi, güvercin eğitmeni Cesur Pakarda, 55 güvercinini uluslararası güvercin yarışlarına hazırlıyor.

Yarışmaya katılacak güvercinlerine özenle bakarak, düzenli antrenman yaptıran Pakarda, kaliteli kuşlar yetiştirerek, Türkiye'nin bu alandaki çıtasını yükseltmeyi hedefliyor.

Pakarda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin birçok ilinde TGF'ye bağlı dernekler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin birçok yerinde de güvercin yarışları düzenlendiğini belirten Pakarda, "Yarışlar özellikle nisan ayında başlıyor. Yakında federasyon çatısı altında Türkiye finali yapılacak. Bu yıl Erzurum ya da Erzincan'da yapılması planlanıyor" dedi.

Yarışmalar için kaliteli kuşlar yetiştirmeye çalıştıklarını, bunun zorlu bir süreç olduğunu ifade eden Pakarda, şöyle devam etti:

"Kuşlarımız yumurtadan çıktıktan 10-15 gün sonra bacağına çipli boncuk takıyoruz. Güvercin büyüdükçe boncuğun ayağından çıkma şansı olmuyor. Yarış zamanı da kuşumuzu derneğe ve federasyona kaydettiriyoruz. Yani bu kuşun bir nevi kimlik numarası oluyor. Mesela kuş yarış sırasında havalanıyor evine kadar kilometrelerce uçuyor. Güvercinin nerede olduğu bilgisayar üzerinden görebiliyoruz. Bu  hem spor , hem de hobi."

 

- "Bu bir sevgidir, aşktır"

 

Pakarda, günlük antrenmanları olan güvercinlerin yarışmalarda başarılı olabilmesi için günde en az üç saat ilgi istediğini söyledi.

Yarışlarda güvercinlerde performans düşüklüğü olmasın diye dişi ve erkek olarak ayrı kategorilerde uçurulduğunu belirten Pakarda, şöyle konuştu:

"Dişilerin ve erkeklerin kümesi ayrıdır. Kuşlar uçuşlarını 'dul uçuş' yöntemiyle yapıyor. Bu da kuşun performansını yükseltiyor. Yaklaşık 100 kilometreden 850 kilometreye kadar uçabiliyorlar. Bin kilometreyi bulan yarışlar da olabiliyor. Federasyonun belirlediği bin 200 kilometrelik özel yarışımız olacak. Bir emek veriyoruz. Bu bir sevgidir, aşktır. Sevmesek bu işi zaten yapamayız. Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya , Japonya ve Bulgaristan gibi birçok ülkede güvercin yarışları düzenleniyor. Güvercinlerimizi Türk bayrağını dalgalandırmak için yarışlara hazırlıyoruz."

Pakarda, yarışlara katılan kuşların değerli olduğunu, 20-100 bin avro arasında alıcı bulabildiğini vurguladı.

Yarışların sonunda kupa veya ödül verildiğini ancak yarışlara katılmanın dana önemli olduğunu aktaran Pakarda, "Bu sektör, bu camia çok farklı bir camiadır. Diyarbakır, Antalya, Mersin, Denizli ve Edirne gibi birçok ilde kuş derneği var. Biz güvercinler sayesinde güzel dostluklar edindik" diye konuştu.

Pakarda, güvercinlerin en çok avcılar dolayısıyla sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Güvercinlere çok emek verdiklerini ancak bazı avcıların kuşlara ateş ettiğine işaret eden Pakarda, "Biz bu güvercinleri evimizde besliyor ve çok seviyoruz. Lütfen yabani hayvan diye güvercinlere ateş etmeyin" dedi.