Türk Ocakları Edirne Şubesi'nden Van'a kitap yardımı

Türk Ocakları Edirne Şubesi'nden Van'a kitap yardımı
Türk Ocakları Edirne Şubesi'nden Van'a kitap yardımı
EDİRNE (AA) - Türk Ocakları Edirne Şubesi Gençlik Kolları, Van'ın Erciş ilçesi Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri için kitap toplama kampanyası...

EDİRNE (AA) - Türk Ocakları Edirne Şubesi Gençlik Kolları, Van'ın Erciş ilçesi Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri için  kitap toplama kampanyası düzenlendi.

Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin olduğu her yerde olmaya ve onlarla hareket etmeye devam ettiklerini belirtti. Yaklaşık dört aydır devam eden kampanyanın ilk ayağının tamamlandığını aktaran Öz, şunları kaydetti:

"Kırgız soydaşlarımız için başlattığımız yardımlar geçtiğimiz günlerde yerine ulaştı. Trakya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ile yürüttüğümüz kampanyanın ilk ayağında Kırgızların yaşadığı Ulupamir köyüne kırtasiye malzemeleri ve kitaplar gönderildi. Oradaki genç kardeşlerimiz için başlattığımız bu yardımlar, köydeki ilkokula ulaştırıldı. Tamamen Kırgız Türkleri'nin yaşadığı bir köy olan Ulupamir'de yaklaşık 4 bin soydaşımız yaşıyor. 1983'te Turgut Özal tarafından buraya yerleştirilen kardeşlerimiz Pamir Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği ile bugün de kültür ve göreneklerini yaşatmaya devam ediyor."

Öz, köyde yaklaşık 600 ilkokulu öğrencisi bulunduğunu, bölgenin zor koşullarında yaşadıkları yeri terk etmeyerek hayatını idame ettiren, kültürünü yaşatmaya çalışan Kırgız kardeşleri için yardımlarının devam edeceğini ifade etti.

Edirne Türk Ocakları olarak başlattıkları yardım kampanyasına destek olması için Edirne halkına çağrıda bulunan Öz, "Kitap ve kırtasiye kampanyamıza siz de destek olun" ifadelerini kullandı.

Öz, Ankara 'da yaşayan Türkmenler için de giysi ve yiyecek yardımı için kısa zamanda kampanya başlatacaklarını kaydetti.