Türkiye Diyanet Vakfı'nın burs ve yardımları

Türkiye Diyanet Vakfı'nın burs ve yardımları
Türkiye Diyanet Vakfı'nın burs ve yardımları
- TDV Genel Müdürü Palakoğlu: - "Bugüne kadar 220 binin üzerinde öğrenciye burs ve eğitim yardımı tahsis ederek toplamda 44 milyon 347 bin TL yardım yaptık"

EDİRNE (AA)  -  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, bugüne kadar 220 binin üzerinde öğrenciye burs ve eğitim yardımında bulunduklarını söyledi.

Palakoğlu, 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'ndaki konuşmasında, 13 Mart 1975'te kurulan vakfın hizmette 40. yılına ulaştığını belirtti. Türkiye'de 985 şubeleri bulunduğunu, dünyada ise 102 ülkede faaliyet gerçekleştirdiklerini ifade eden Palakoğlu, şöyle konuştu:

"Vakfımız her geçen yıl büyüyor ve Türkiye genelinde TDV şubelerinin yeniden yapılandırma çalışmaları devam ediyor. Tüm il şubeleri ile nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçe şubeleri 2015 yılı sonuna kadar şehirlerin merkezi yerlerine taşınacak. Vakfımızın kaynakları emanet bilinciyle yönetiliyor. Vakfımızın 2014 yılı gerçekleşen bütçesi 244 milyon 696 bin 146 lira, 2015 yılı planlanan bütçesi ise 415 milyon 686 bin 374 liradır."

Palakoğlu, dini, dili, milleti ne olursa olsun, savaş, kriz ve afet mağdurlarının yaralarını sararken, uzun vadeli projelerle sürdürülebilir bir kalkınma hedeflediklerini vurguladı. 

Önceki yıl yurt dışına 81,7 milyon lira ile en çok yardım yapan sivil toplum kuruluşu olduklarını aktaran Palakoğlu, 2010 - 2014 yılları arasında açlık, doğal afet ve savaş mağdurlarına 276,2 milyon lira yardımda bulunduklarını dile getirdi.

İslam'ın asli hüviyetiyle anlaşılmasını sağlamak ve dünya Müslümanlarının birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması için Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde hizmet üretme gayretinde olduklarını ifade eden Palakoğlu, şöyle devam etti:

"Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içinde ve yurt dışında, irşad, hac ve umre, müftülük, Kuran kursu, eğitim merkezleri ve cami hizmetlerinin süratli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için bütçenin yetersiz kaldığı veya bütçeden karşılanamayan alanlarda imkanlar ölçüsünde her türlü desteği sağlıyoruz."

 

- Burs ve eğitim yardımları

 

Palakoğlu, 2011'den bu yana düzenli olarak burs vermeye başladıklarını söyledi.

Bugüne kadar çok sayıda öğrenciye burs verdiklerini belirten Palakoğlu, şunları anlattı:

"Bugüne kadar 220 binin üzerinde öğrenciye burs ve eğitim yardımı tahsis ederek toplamda 44 milyon 347 bin 99,93 lira yardım yaptık. 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında 22 bin 298 öğrenciye burs ve eğitim yardımı yapacağız. Ayrıca 10 ilde 12 yükseköğrenim öğrenci yurdumuz var. Yurtlarımızın toplam kapasitesi 4 bin 500'dür. Yurtlarımızın olmadığı illerde şubelerimiz nezaretinde öğrenci konukevleri açıyoruz. Dünyanın 102 ülkesinden Türkiye'de eğitim görmek isteyen öğrencileri ülkemize getirerek öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları da dahil olmak üzere tüm eğitim masraflarını karşılıyoruz. 2 bin 544 öğrencimiz ülkemizde eğitim görmektedir."

Palakoğlu, ayrıca yurt dışında 10 ülkede 16 eğitim kurumlarında 2 bin 954 öğrencinin eğitim gördüğünü, bugüne kadar 4 bin 289 öğrenciyi mezun ettiklerini dile getirdi.

Suriyeli çocukların da eğitimine destek olduklarını vurgulayan Palakoğlu, "Farkındayım Yanı Başındayım Projesi" kapsamında ortaöğretim düzeyinde 7 bin 716 Suriyeli çocuğa örgün eğitim verdiklerini kaydetti.