Türkiye'nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi 14 yaşında

Türkiye'nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi 14 yaşında
Türkiye'nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi 14 yaşında
- "Sokakta İlk Adımlar" Edirne'de 15 bin 907 çocuğa ulaştı - Renault'un, Milli Eğitim Bakanlığı izin ve işbirliği, Total Oil Türkiye ile Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürdüğü projede hedef; 5 milyon öğrenciye yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmak

EDİRNE (AA) -  Türkiye 'nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi Sokakta İlk Adımlar, 14 yılda 41 ilde 1 milyon 789 bin çocuğa ulaştı. Proje kapsamında Edirne'de bugüne kadar 15 bin 907 ilkokul öğrencisi trafikte yol güvenliği eğitimi aldı. 

Renault'un, Milli Eğitim Bakanlığı izin ve işbirliği, Total Oil Türkiye ile Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla sürdürdüğü projede hedef; 5 milyon öğrenciye yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmak.

Projenin 14. yılına ve hedeflerine ilişkin yazılı açıklama yapan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, proje kapsamında 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 1 milyon 789 bin öğrenciye ulaşacağını belirtti.

Yol güvenliği bağlamında en riskli 41 ilde sürdürülen projenin yeni dönem eğitim setlerinin 41 ildeki bütün proje uygulama okullarına dağıtıldı ve eğitimlere başlandığını ifade eden Aybar, şunları kaydetti:

"TÜİK'in 2014 verilerine göre Türkiye'de 1 milyon 199 bin 10 kaza meydana geldi. Ölümlü yaralanmalı kazaların yüzde 75,1'i yerleşim yeri içinde gerçekleşti. Bu kazalarda 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken, 285 bin 59 kişi de yaralandı. Yapılan bilimsel araştırmalar, yayalar içinde ilköğretim çağındaki çocukların ciddi bir risk grubu oluşturduğunu gösteriyor. İşte Sokakta İlk Adımlar bu riski azaltmayı ve çocuklarımıza yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor. Hedefimiz projemizin ikinci 10 yılının sonunda, 5 milyon öğrenciye ulaşmak ve onların bu yaşamsal soruna ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak. Bu hedefi de, birlikte yürüdüğümüz güçlü proje ortaklarımız ve okul yöneticileri ile öğretmenlerimizin güçlü desteğiyle gerçekleştireceğiz."

- Eğitim alanların yüzde 98'i trafik ışıklarına uyuyor

Aybar, projenin geri dönüşümlerinin projenin çok isabetli olduğuna dair kanıtlar sunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"2010 yılında İpsos araştırma şirketinin yaptığı ankete göre: öğretmenlerin yüzde 88'i eğitim setini kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 61'i evde ebeveynlerine bu projeden bahsediyor. Öğrencilerdeki olası davranış değişiklikleri velilere tek tek sorulduğunda, belirli davranışlar özelinde olumlu değişiklik olduğu belirtiliyor. Örneğin; seti kullanan öğrencilerin yüzde 98'i yürürken trafik ışıklarına uyuyor, yüzde 87'si trafik işaretlerinin anlamlarını biliyor ya da velilerine soruyor, yüzde 84'ü ebeveyni araç kullanırken trafik kurallarından söz ediyor. Yine aynı ankete göre uygulamaya katılan öğrencilerin trafikteki doğru davranışlar konusundaki sorulara ortalama yüzde 85 oranında doğru cevap verdiği belirlendi.

Sokakta İlk Adımlar projesinin etkinliğinin ölçümlenmesi ve geri bildirimlerin elde edilmesi çalışmaları her yıl devam ediyor. Bu araştırma geliştirme çalışması; 2013-2014 Eğitim Öğretim Dönemi'nde öğretmenlere yönelik çevrimiçi olarak yapıldı. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 93'ünün "Sokakta İlk Adımlar Eğitim Seti'ni sınıflarda kullandığı ve kullananların yüzde 98'inin setten memnun olduğu tespit edildi. Aynı içerikte anket 2014-2015 Eğitim Öğretim Dönemi'nde de uygulandı ve öğretmenlerin yüzde 85'i Sokakta İlk Adımlar Eğitim Setini sınıflarda kullandığını belirtirken, kullananların yüzde 94'ü setten memnun olduğunu, yüzde 98'i ise projenin yol güvenliği ve çevre konularıyla ilgili sınıf çalışmalarında çok yarar sağladığını belirtti."

Sokakta İlk Adımlar projesi Adana, Ankara , Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul , İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Urfa, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak'ta uygulanıyor.