"Türkiye'nin Kosova'ya yaptığı yatırımlar sevindiriyor"

"Türkiye'nin Kosova'ya yaptığı yatırımlar sevindiriyor"
"Türkiye'nin Kosova'ya yaptığı yatırımlar sevindiriyor"
- Kosova İslam Birliği Başkanı Ternava: - "Son yüzyılda Balkanlardaki İslam unsuruyla yaşayan milletler çok büyük sıkıntılar yaşamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kosova'ya yapmış olduğu yatırımları, destekleri hiçbir zaman unutamayız. Türkiye'nin Kosova'ya yaptığı yatırımlar sevindiriyor"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, son yüzyılda Balkanlardaki Müslümanların büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, " Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kosova'ya yapmış olduğu yatırımları, destekleri hiçbir zaman unutamayız" dedi.

Ternava, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkan topraklarında İslamiyet'i ilk Kosova'nın kabul ettiğini söyledi.

Kosova'nın Sultan Murat'a şehit mertebesi verdiğini anımsatan Ternava, "O günden bugüne 625 yıl geçmesine rağmen Allah'a çok şükür biz İslam ile yaşıyoruz. İslam ile haşır oluyoruz ve Allah'a çok şükür İslam'ı yaşamakla tamamen mükellefiz" diye konuştu.

Osmanlı'nın Kosova topraklarından çekilmesiyle savaşlara ve işkencelere maruz kaldıklarını ifade eden Ternava, şöyle devam etti:

"Son yüzyılda Balkanlardaki İslam unsuruyla yaşayan milletler çok büyük sıkıntılar yaşamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kosova'ya yapmış olduğu yatırımları, destekleri hiçbir zaman unutamayız. Türkiye'nin Kosova'ya yaptığı yatırımlar sevindiriyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün kurum ve kuruluşları başta Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının yatırımları memnuniyet arz etmektedir."

Ternava, Kosova'da savaştan önce, 1999'a kadar 400 camileri olduğunu, son savaşta Sırpların 218 camiyi yakıp yıktığını aktardı.

Türkiye'deki iyi niyetli insanların desteğiyle 218 camiyi yeniden inşa ettiklerini dile getiren Ternava, "Bu 15 yıl içerisinde 400 camiye 400 tane daha ekledik. Bugün  Kosova'da 800 cami hizmet veriyor. Kosova'da 5 tane imam hatip lisemiz, ilahiyat fakültemiz, hafızlık müessesemiz çalışmalarını Türkiye'nin de desteğiyle sürdürmektedir" dedi.

 

- "Kardeş Müftülük Projesi olumlu sonuç veriyor"

 

Ternava, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) kendilerine yaptığı yardım ve desteklerin devam ettiğini söyledi.

Son yıllarda TİKA'nın yardımıyla iki medrese binasının tamamlandığını, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı ile iletişimin iyi şekilde devam ettiğini belirten Ternava, şunları anlattı:

"Türkiye'deki müftülüklerle, Kardeş Müftülük Projesinden olumlu sonuçlar almaktayız.  Antalya Müftülüğü, Kosova'ya bir cami inşa etti. Bayrampaşa Müftülüğü de bir cami inşa etti. Türkiye'deki diğer müftülüklerin yatırımları Kosova'da devam ediyor. Bu çalışmalar hiçbir zaman durmayacaktır ve artacaktır. Türkiye'de yaşayanlar, şair Mehmet Akif Ersoy'u hiçbir zaman unutmaz. Akif'in atalarının şehrinde Yalova Müftlüğü tarafından İpek İslam Birliği'ne Kuran okulu inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir."

Ternava, Kosova'da Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle yatırımların hür ve özgür şekilde devam ettiğini kaydetti.