Uluslararası Edirne Film Festivali'ne doğru

Uluslararası Edirne Film Festivali'ne doğru
Uluslararası Edirne Film Festivali'ne doğru
- Festivalde jüri başkanlığını Fransız yönetmen Tony Gatlif yapacak

EDİRNE (AA) - Uluslararası Edirne Film Festivali'nde, Uluslararası Uzun Film Yarışması'nın jüri başkanlığını Fransız yönetmen Tony Gatlif'in yapacağı bildirildi.

Festival Düzenleme Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, festivalin Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesinin destekleriyle 20-26 Kasım'da düzenleneceği belirtildi. 

Uluslararası ve ulusal film yarışmaları, engelsiz film gösterimleri, sergiler ve sinemacılarla söyleşilerin yer alacağı festivalin programının 13 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacağı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Uluslararası Uzun Film Yarışması'nın jüri başkanlığını ünlü Fransız yönetmen Tony Gatlif yapıyor. Transilvanya, Özgürlük, Öfkeliler, Çılgın Yabancı gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni olan Gatlif'in son filmi Geronimo, festival kapsamında seyirciyle buluşacak. Gösterim sonrası Gatlif, sinemaseverlerle bir araya gelecek. Balkan sinemasından filmlerin jüri karşısına çıkacağı yarışmada kazanan en iyi film, 'Günebakan En İyi Uluslararası Film' ödülü ve 10 bin avronun sahibi olacak."

Açıklamada, Ayın Karanlık Yüzü, Kayıkçı, Sokaktaki Adam ve ünlü şair Nazım Hikmet Ran'ın hayatını anlatan Mavi Gözlü Dev filminin yönetmeni Biket İlhan'ın da festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması'nın jüri başkanlığını üstlendiği aktarıldı.

Türkiye sinemasının en iyi filmlerinin yer aldığı yarışma çerçevesinde "En İyi Film", "En İyi Yönetmen", "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Senaryo" ve "En İyi Görüntü Yönetmeni" olmak üzere 6 dalda Günebakan Ödüllerinin, sahiplerini bulacağı bildirilen açıklamada, uluslararası ve ulusal yarışmalarda ödül almaya hak kazanan filmlerin toplamda 140 bin liranın sahibi olacağı vurgulandı.

- Yirmiye yakın filmin Türkiye galası yapılacak

Açıklamada ayrıca, Michael Almereyda'nın 2015 yapımı The Experimenter, Jose Manuel Cravioto'nun 2015 yapımı İntikam Gecesi, Ognjen Svilicic'in Kurallar Böyle ve Yared Zeleke'nin Etiyopya yapımı Kuzu filmi gibi yirmiye yakın eserin festival kapsamında Türkiye galalarının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Festivalde çerçevesinde, 95 yaşında hayatını kaybeden, Türk sinemasının duayenlerinden senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcı Memduh Ün'ün anısına, yönetmenin sevilen filmlerinden Ağrı Dağı Efsanesi'nin seyirciyle buluşacağı duyurulan açıklamada, festivalin onur ödüllerinin oyuncu Murat Soydan ile Yeşilçam'a 3 binin üzerinde film afişi kazandıran Erol Ağakay'a verileceği kaydedildi.