''Uluslararası Sınırsız Dostluk Maratonu''

''Uluslararası Sınırsız Dostluk Maratonu''
''Uluslararası Sınırsız Dostluk Maratonu''
EDİRNE (AA) - Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Derneği (TUYUB) Başkanı Haluk Kaya 3 ülkede koşulan Uluslararası Sınırsız Dostluk Maratonu'nun Avrupa Birliği...

EDİRNE (AA) - Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Derneği (TUYUB) Başkanı Haluk Kaya 3 ülkede koşulan Uluslararası Sınırsız Dostluk Maratonu'nun Avrupa Birliği (AB) programına alındığını belirtti. 

TUYUB üyeleri tanışma ve dayanışma yemeğinde bir araya geldi.

Edirne'de bir restoranda düzenlenen yemeğe Edirne Vali Yardımcısı Salih Altıok, dernek üyeleri ve Edirne'de faaliyet gösteren STK temsilcileri katıldı.

TUYUB Başkanı Haluk Kaya, 2013 yılında kurulan derneğin önemli faaliyetlere imza attığını belirtti.

Amaçlarının 3 ülke arasındaki barış ve kardeşliği pekiştirmek olduğunu ifade eden Kaya, konuşmasına şöyle devam etti:

" Dernek olarak üç ülke halklarının kaynaşması, tanışması ve ortak projelerde birlikte çalışarak, Türkiye'nin tanıtımının en iyi şekilde yapılması için çeşitli faaliyetlerle birlikte, üç ülkenin dostluğu için buradayız. Aynı zamanda sporun birleştirici gücünü de kullanıyoruz. Uluslararası Sınırsız Dostluk Maratonu; Edirne'den başlayarak Yunanistan'a gidilip tekrar gelinerek, pasaportsuz vizesiz halkların kaynaşması, tanışmasını amaç edinerek yapılan bir etkinlik. Biz bir zeytin dalı attık ve tüm Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'deki STK'lar ve idareciler kol kanat gererek destek oldu. Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz ama bir resmi kurumdan farksız gibi çalıştık bu destekler sayesinde. Amaç Edirne ile Türkiye'yi tanıtmak ve barış, kardeşliği pekiştirmek. 2014 ve 2015 yıllarında yapılan maratonun AB programına girdi ve AB ile Atletizm Federasyonu birlikteliğiyle 2016 yılında 29 Mayıs'ta gerçekleştirmeyi düşünüyoruz."