"Umut ruhu" projesine ödül

"Umut ruhu" projesine ödül
"Umut ruhu" projesine ödül
EDİRNE (AA) - Şehitasım İlkokulu'nun gerçekleştirdiği "Umut ruhu" adlı proje uygulama açısından Ulusal Kalite ve Avrupa Kalite ödülüne layık...

EDİRNE (AA) - Şehitasım İlkokulu'nun gerçekleştirdiği "Umut ruhu" adlı proje uygulama açısından Ulusal Kalite ve Avrupa Kalite ödülüne layık görüldü.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Halk Eğitim Merkezi'ndeki ödül sunum töreninde, Avrupa Birliği'nin genişlemesi ve sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir role sahip olan eğitimin, AB 'nin gerçekleştirmeye çalıştığı politikaların başarısında kilit bir rol oynadığını söyledi.

Türkiye 'nin, özellikle son yıllarda Avrupa Birliği'ne aday ülke olması sıfatıyla eğitim alanında da çeşitli düzenleme çalışmalarına yoğunluk verdiğini ifade eden Özcan, şunları kaydetti:

"Edirne Milli eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda son iki yılda, 16 tanesi şu an devam etmekte olan, 27 tanesi de tamamlanmış olan toplam 43 Avrupa Birliği projesi bulunmaktadır. AB projelerinin nitelik ve niceliği bakımında Edirne Türkiye'deki en başarılı iller arasındadır. Avrupa'daki okullar topluluğu olana E-twinning tüm bu amaçlara hizmet etmek için kurulmuş bir proje portalıdır. Bütün katılımcı ülkelerden öğretmenler bu portala kaydolabilir, birbirlerini bulabilir, sanal ortamda tanışıp, fikir ve örnek uygulama alışverişinde bulunabilirler.

Bu bakımdan e-twining'in etkin kullanımı başarılı projeler geliştirmek ve yaygınlaştırmak açısından önem arz etmektedir. Edirne Şehit Asım İlkokulu'da e-twining portalını başarıyla kullanan okullarımızdan biri olmuştur. Eylül 2012'de 12 ortakla başlayan 'Spirit of Hope'(Umut Ruhu) adlı Comenius Çok Taraflı Okul Ortaklıkları projesi, çevrimiçi e-twinning araçlarını kullanarak da uygulanmış  ve E-twinning Merkezi Destek Servisi tarafından başarılı projelerden biri olarak seçilmiştir. Bu ödüllü alarak son yıllarda eğitimde ciddi atılımlar yapan Edirne'yi bu alanda başarıyla temsil etmişlerdir."

Projeyi uygulayan ekibi kutlayan Özcan, "Avrupa'daki okullar ile online projelerin yürütüldüğü e-twinning portalı gibi yenilikçi öğrenme ortamları kullanımının ilimizdeki diğer okullar için örnek teşkil etmesini ve yaygınlaşmasını temenni ediyorum. Ulusal Kalite Ödülü ve Avrupa Kalite Ödülü Şehit Asım İlkokulunu ve bu çalışmada emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum Bir sonraki hedef olan Avrupa e-twining ödülünü de alacağımıza inanıyor başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.

Daha sonra Özcan, Şehitasım İlkokulu Okul Müdürü Kadir Fidan ve İngilizce öğretmeni Şule Dinç Suna'ya Ulusal Kalite ve Avrupa Kalite ödülünü takdim etti.

Törende Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk de katıldı.