UNESCO yolundaki Uzun Köprü'de farkındalık yürüyüşü

UNESCO yolundaki Uzun Köprü'de farkındalık yürüyüşü
UNESCO yolundaki Uzun Köprü'de farkındalık yürüyüşü
- Edirne Valisi Şahin: - "Dünyanın en uzun taş köprülerinden birisi, Edirne'den UNESCO Somut Varlıklar Dünya Kültür Miras Listesi'ne geçici olarak giriyor. Artık Uzun Köprü'yü dünya tanıyacak. Turizm patlaması olacak"

EDİRNE (AA) - UNESCO  Dünya Kültürel Miras Geçici Listesi'ne alınan Uzun Köprü'de, farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Uzunköprü Kent Konseyi ve Uzunköprü Belediyesi'nce gerçekleştirilen "Köprümüzü geleceğe taşıyoruz" adlı etkinlikte, Mehter Takımı eşliğinde 1392 metrelik köprüde yüründü.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yürüyüş sonrası yaptığı konuşmada, Uzun Köprü'nün bir şaheser olduğunu belirterek, yürüyüşün düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Uzun Köprü'nün bundan sonra dünyaya mal olacağını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

"Mutluyuz çünkü ilimizden üçüncü bir eser UNESCO kapsamına alınıyor. 1392 metre uzunluğunda ve dünyanın en uzun taş köprülerinden birisi, Edirne'den UNESCO Somut Varlıklar Dünya Kültür Miras Listesi'ne geçici olarak giriyor. Edirne olarak Avrupa Kültür Başkenti listesine girme zamanı geliyor. Artık Uzun Köprü'yü dünya tanıyacak. Turizm patlaması olacak. Ben emeği geçen başta başkanım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Edirne'nin Selimiyesi gibi artık tüm dünya Uzun Köprü'yü tanıyacak."

Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, tarihi köprüyü yaşatmak ve aynı zamanda geleceğe taşımak istediklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük de geçici listeye Uzun Köprü'nün alınmasında emeği geçenlere şükranlarını iletti.

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Uzunköprü ile gurur duyduklarını belirterek, bu tarihi mirasa sahip çıkmaktan mutlu olduklarını kaydetti. İşbilen, Uzun Köprü'nün geçici listeye alınmasının ilçe halkı için de gurur olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Uzunköprü Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün ortak hazırladıkları proje ile tarihi köprümüz UNESCO, Geçici Dünya Miras Listesi'ne girmeyi başarmıştır. Heyecan ve mutluluk içindeyiz. 570 yıllık tarihe sahip köprümüzün dünyaca tanınması, Uzunköprü'nün turizmine katkıda bulunması, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi  ve atalarımızdan kalan bu tarihi mirasın yücelmesi için üzerimize düşen her görevi sonuna kadar en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."

Farkındalık yürüyüşü mehteranın konseri ile sona erdi.

- Köprünün tarihçesi

Uzun Köprü, Edirne'de Ergene Nehri üzerinde Anadolu ile Balkanları birbirine bağlayan tek ve dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliği taşıyor.

İlçeye ismini veren ve eski adı "Ergene Köprüsü" olan köprü, 1426-1443 yıllarında II. Murat tarafından dönemin başmimarı Müslihiddin'e yaptırıldı. Köprü, 1392 metre uzunluğunda ve 6,80 metre genişliğinde.

Osmanlı'nın, Balkanlar'a yapacağı fetihlerde doğal engel olarak karşısına çıkan Ergene Nehri'ni aşmak için yaptırdığı köprü, Türk ordusunun akınlarını kışın da sürdürebilmesini sağladı.