Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
-TROYDEM üyeleri, ülke genelinde yaşanan kadına şiddet ve cinayetlerin son bulması gerektiğini bildirdi

EDİRNE (AA) - Trakya Roman Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TROYDEM) üyeleri, ülke genelinde yaşanan kadına şiddet ve cinayetlerin son bulması gerektiğini belirtti.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada,  Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katledilmesinin her kesimi derinden yaraladığı aktarıldı.

Ülke genelinde yaşanan kadına şiddet ve cinayetlerin son bulması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yaşanan bu iğrenç olayı kınıyoruz. Tüm Türkiye 'de maalesef kadına yönelik şiddet ve cinayetler oluyor. Son olarak da Özgecan Aslan da cinayete kurban gitti. Biz dernek olarak Özgecan Aslan'ın ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Özgecan için adalet istiyoruz. Bir daha nice Özgecanlarımız'ın elimizden alınmaması için herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz." 

 

 

- Alperen Ocakları Edirne Şubesi

 

Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu, Özgecan Aslan'ın ailesine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Cankaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, olayı gerçekleştirenlerin kalp taşıyan bir canlı olabileceğine inanmadıklarını belirtti.

Özgecan Aslan'ın ailesine baş sağlığı dileğinde bulunan Cankaloğlu, şunları kaydetti:

"Çok değil bundan 5 yıl önce 17 yaşındaki Serap Eser kardeşimiz bindiği otobüse molotof kokteyli atılması sonucu hayatını kaybetmişti. O günden bugüne tam 5 yıl geçmesine rağmen kadınlara yönelik şiddet devam etmekte ve sırf 2014 yılında 200'ün üzerinde kadının farklı sebeplerle hayatını kaybettiği görülmektedir. Özellikle kadın tecavüzleri de çokça rastlanan vakalar olarak karşımıza çıkmakta ve alınan önlemlerin yetersizliği gözlerden kaçmamaktadır. Bu durumdan özetle konuyu idam cezasına getirmek istiyorum. Hepimizin yakından bildiği gibi Türkiye'de idam cezası Avrupa Birliği müktesebatı gereği kademeli olarak kaldırılmış ve uygulanmamaktadır. İdamın kaldırılması başta terör ve cinayetler olmak üzere suç sayısında artışa neden olmuş ve görülen o ki olmaya da devam edecektir."

Cankaloğlu, devlete kurşun sıkan, askeri, polisi şehit eden, teröristler ve küçük büyük demeden kızları kaçırıp tecavüz edenler için idam cezasının getirilmesi gerektiğini savundu.