Üretici çiğ süt fiyatının artırılmasını bekliyor

Üretici çiğ süt fiyatının artırılmasını bekliyor
Üretici çiğ süt fiyatının artırılmasını bekliyor
EDİRNE (AA) - Üretici çiğ süt fiyatının artırılmasını bekliyor.Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez,...

EDİRNE (AA) - Üretici çiğ süt fiyatının artırılmasını bekliyor.

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, çiğ süt fiyatlarına en az geçtiğimiz yılın enflasyon oranında artış yapılması gerektiğini belirtti.

Sütte yapılacak artışa süt tedarikçisi firmaların karşı çıktıklarını ifade eden Suiçmez, şunları kaydetti:

"Geçtiğmiz günlerde Ulusal Süt Konseyi toplantı yaptı firmalarla. Bizim merkez birliği düzeyinde de orada ulusal süt konseyinde yönetici arkadaşlarımız var ancak bir netice alınamadı. Bunun haberini aldık bir uzlaşma sağlanamadı. Sağlayıcı firmaları zam versin istemiyor süt fiyatlarına bizimde talebimiz en az geçtiğimiz yılın enflasyon oranında en azından devletin resmi rakamları belirlenen enflasyon oranında 2015 yılının temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere bir fark talebimiz oldu.

Sanayicilere birlik olarak şunu söylemek durumundayım. Üreticilerimiz hakikaten bir yıldır aynı devam ediyor hiçbir fak yok ama geçtiğimiz yıla baktığımızda bir yıl içerisinde yem girdilerinden tutun, tüm materyallere zam geldi. Bir taraftan süt üretiminde düşüş olduğunu gözden kaçırmasınlar. Yani şimdi bir gemide yol alıyoruz bugün üretici sanayici, tüketici bu dengeyi iyi korumaları lazım."

Çiğ süt fiyatlarının yerinde saymasına rağmen raf fiyatlarının zamlı olduğuna dikkati çeken Suiçmez, "Bir yıl önce market rafındaki sütlere baktığımızda bu sütlerde ciddi anlamda bir artış olduğunu görüyoruz ve zamma varan sütler var. Sanayici istediği gibi bu market rafına giden zammı, farkı yapıyor, ancak üreticiye geldiğinde elinden geldiğince olmazlarla masalara oturuyor. Bu doğru bir gidiş değil. Merkez birliğimiz bazında bütün üretici örgütleri, ulusal süt konseyi bunu çözecektir diye umut ediyoruz. Sanayiciler bunu bir kez daha düşünmeli. Süt üretiminde ciddi düşüş var. 2014 yılının Nisan ayı ile 2015 yılı Nisan ayını karşılaştırdığımızda bizim birlik piyasaya arz ettiğimiz 10 ton gibi günlük süt üretiminde bir düşüş var. Bir daha düşünsünler Temmuz ayından geçerli olmak şartıyla süt fiyatlarını bu üreticimiz makul seviyelerde bir fark beklentisi içinde beliyoruz" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  zam

  ,

  Bugün

  ,

  ilçe

  ,

  Resmi

  ,

  Birlik

  ,

  Karşı

  ,

  edirne

  ,

  2015