Uzun Köprü'nün UNESCO geçici listesine alınması

Uzun Köprü'nün UNESCO geçici listesine alınması
Uzun Köprü'nün UNESCO geçici listesine alınması
- Uzunköprü Belediye Başkanı İşbilen: - "Bu aşamada söz konusu geçici listeden kalıcı listeye alınma süreci olacak. Yine çok ciddi çalışmalar yapılarak köprünün öncelikle restorasyonunun tamamlanması gerekecek"

EDİRNE (AA) - Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, "dünyanın en uzun taş köprüsü" olarak bilinen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne alınan Uzun Köprü'nün öncelikle restorasyonunun tamamlanması gerektiğini söyledi.

İşbilen, CHP Edirne İl Başkanlığı'nda gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, Edirne Valiliği nezdinde kurulan ekiplerle konuya ilişkin çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kararın herkesi sevindirdiğini belirten İşbilen, "Birtakım hazırlıklar yapıldı ve dosya hazırlandı. Söz konusu dosyamız Kültür Bakanlığımıza gitti. Kültür Bakanlığımız da hazırladığımız dosyanın üzerine emek koymuşlardır. Türkiye 'den UNESCO'ya 10 dosya iletildi" diye konuştu.

Uzun Köprü'nün de UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde kabul gördüğünü aktaran İşbilen, şunları kaydetti:

"Şimdi önümüzde biraz daha zor bir aşama var. Bu aşamada söz konusu geçici listeden kalıcı listeye alınma süreci olacak. Yine çok ciddi çalışmalar yapılarak, köprünün öncelikle restorasyonunun tamamlanması gerekecek. Arkasından da kurulacak alan komisyonuyla birlikte bir anlamda da bir lobi oluşturarak, eserin kesin listeye alınmasını sağlamak lazım."

Uzun Köprü'ye ilişkin çalışmaların Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ile başladığını ifade eden İşbilen, geçici listeye alınmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Köprünün kalıcı listeye girmesi halinde ilçe ve bölgedeki turizmin hareketleneceğini vurgulayan İşbilen, bu durumun siyasi bir konu olmadığını, kültür varlıklarına hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini söyledi. 

İşbilen, Uzun Köprü'nün UNESCO kalıcı listesine alınması için çalışmaların seçimlerin ardından devam edeceğini belirtti.

- Köprünün tarihçesi

Uzun Köprü, Edirne'de Ergene Nehri üzerinde Anadolu ile Balkanları birbirine bağlayan tek ve dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliği taşıyor.

İlçeye ismini veren ve eski adı "Ergene Köprüsü" olan köprü, 1426-1443 yıllarında II. Murat tarafından dönemin başmimarı Müslihiddin'e yaptırıldı. Köprü, 1392 metre uzunluğunda ve 6,80 metre genişliğinde.

Osmanlı'nın, Balkanlara yapacağı fetihlerde doğal engel olarak karşısına çıkan Ergene Nehri'ni aşmak için yaptırdığı köprü, Türk ordusunun akınlarını kışın da sürdürebilmesini sağladı.