Uzunköprü - Pityon demiryolu aktifleşecek

Uzunköprü - Pityon demiryolu aktifleşecek
Uzunköprü - Pityon demiryolu aktifleşecek
- Edirne'nin Uzunköprü ilçesi ile Yunanistan-Pityon arasında, trenle araç taşımacılığı yapılması için çalışma başlatıldı - Uzunköprü Belediye Başkanı İşbilen: - "Uygulama, iki ülke arasındaki ticaretin arttırılmasına katkıda bulunacak"

EDİRNE (AA) - Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Uzunköprü ile Yunanistan -Pityon arasındaki demiryolunun aktifleşmesi için çalışma yaptıklarını bildirdi.

İşbilen, yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye -Yunanistan arasındaki demiryolu gümrüğünde mevcut Uzunköprü tren istasyonu ile Yunanistan-Pityon tren istasyonu arasında, araçların taşınmasını içeren tren seferlerinin başlaması için yoğun çalışma yürüttüklerini belirtti.

 Edirne Gar Müdürü Ahmet Yıldırım, TCDD 1. Bölgede görevli Yılmaz Ocak ve yabancı menşeli araç ve yolcu taşıma işi ile uğraşan Optima Ekspres-Tour'un sahibi Renate Menoni Sverko ile konuya ilişkin toplantı yaptıklarını ifade eden İşbilen, şunları kaydetti:

"10 kilometre uzunluğundaki demiryolu, 10-15 dakikada geçilecek. Vagonların üzerine yüklenecek araçların gümrük ve pasaport muayeneleri, iki tarafta da var olan gümrük ve polis teşkilatlarınca yapılabilecek. Belediye tarafından, araçların vagona yüklenebilmesi için istasyonda yükleme rampaları oluşturulacak."

İşbilen, araç yolcuları ve araçsız geçiş yapacaklar için bir pulman-kompartıman ile çekiciye ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda ilgili şirketten kiralama yapılacağını aktardı. Optima Tour şirketinin fizibilite çalışması için bir ay süre istediğini bildiren İşbilen, şunları kaydetti:

"Bu kira bedeli belediye, Uzunköprü Ticaret Odası ve borsa gibi müesseselerce Uzunköprülüler tarafından karşılanacak. Ödenecek bu meblağ Uzunköprü esnafına ve tüccarına gelecek turistler ile döviz olarak geri dönecek. Uzunköprü-Pityon demiryolunun aktifleşmesi, Yunanistan'ın Dimetoka Belediyesi'nce de destekleniyor. Hazırlanan işbirliği protokolü Edirne Valiliği'ne de sunuldu. Uygulama, iki ülke arasındaki ticaretin arttırılmasına katkıda bulunacak."