Vali Şahin, "Alo 182" çalışanlarıyla egzersiz yaptı

Vali Şahin, "Alo 182" çalışanlarıyla egzersiz yaptı
Vali Şahin, "Alo 182" çalışanlarıyla egzersiz yaptı
- Edirne Valisi Şahin: "Hareket etmeyi alışkanlık haline getirmek lazım" - "Bundan sonra burada çalışan arkadaşlar günlük masa başı spor yapacak"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  Sağlık Bakanlığı Alo 182 Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Merkezi çalışanları ile egzersiz yaptı. 

Şahin, hareketsiz yaşamın zararlarına dikkat çekmek için MHRS merkezinde düzenlenen etkinlikte, hareketsiz çalışmanın zorluğuna değindi.

Teknoloji arttıkça insanların hareket kabiliyetinin azaldığını belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Buradaki hareketsizlik bu şekilde olursa evde de aynı şekilde devam eder. Ağrılardan kurtulmak istiyorsak hareket kabiliyetimizi, alışkanlığımızı artırmamız lazım. Burada oturup 10 metre sonra arabaya binip, oradan inip eve gitmek dinlenmek değil, sağlığını kaybetmektir. Hareket etmeyi alışkanlık haline getirmek lazım."

Şahin, programla masa başı sporu etkinliği başlattıklarını ifade ederek, "Bakın göreceksiniz 5 - 10 dakika sizi dinlendiriyor. Beyninizin çalışması, karar verme kabiliyetinizin yüceldiğini göreceksiniz. Bundan sonra burada çalışan arkadaşlar günlük masa başı spor yapacaklar. Oturarak çalışanlar, 15 dakika boyunca boyun, bel kol , omuz ve ayaklara yönelik egzersiz yapacak" diye konuştu.

Şahin, konuşmasının ardından antrenör eşliğinde MHRS çalışanlarıyla masa başı egzersizleri yaptı. Egzersizler ayrıca görüntülü olarak da izlendi. 

MHRS çalışanı Gökçe Özçakır da AA muhabirine yaptığı açıklamada, oturarak hizmet vermenin bel ve boyun ağrılarına neden olduğunu söyledi.

Sürekli oturmanın ayak bileklerinin şişmesine de yol açtığını dile getiren Özçakır, "Günlük yapacağımız egzersizler sayesinde kan dolaşımımız hızlanacak ve daha sağlıklı çalışacağız" dedi.

Etkinliğe, İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu ve Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak da katıldı.