Yabancı öğrenciler iftarda buluştu

Yabancı öğrenciler iftarda buluştu
Yabancı öğrenciler iftarda buluştu
EDİRNE (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Trakya Koordinatörlüğü'nce Trakya Üniversitesi'nde eğitim gören yabancı...

EDİRNE (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Trakya Koordinatörlüğü'nce Trakya Üniversitesi'nde eğitim gören yabancı öğrencilere iftar verildi.

YTB Trakya Koordinatörü Fatih Ot, kentteki bir restoranda verilen iftarda yaptığı konuşmada, Ramazan ayında insanlar arasındaki paylaşımın artığını söyledi.

Edirne'de misafir olan öğrencilerle iftar sofrasını paylaşmak için bir araya geldiklerini belirten Ot, şunları kaydetti:

"Biz de sizinle heyecanımızı, soframızı, ibadet anlayışımızı paylaşalım istedik. Tabii çok farklı diyarlardan öğrencilerimiz var. Bu ramazan, belki ailenizin yanında olamadınız, her ne kadar uzakta olsanız bile, sizin bir aileniz de burada bizleriz diye düşünüyoruz. Bu sofraya baktığımız zaman Balkanlar'dan Orta Doğu'dan, Orta Asya'dan, Afrika'dan, öğrencilerimiz var. Bu heyecanı sizlerle paylaşmak bizim için çok anlamlıydı. Önümüzdeki günlerde de bir de sahur programı yapalım istiyoruz ve evlerimizdeki iftar sofralarımızda sizleri ağırlamak istiyoruz. Her daim sizlerin yanında olduğumuzu ifade etmek isteriz."

Somali uyruklu öğrenci Hasan Abdi Hasan ise arkadaşlarıyla Edirne'de oruç tutmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Ailesini ve annesinin yemeklerini özlediğini aktaran Hasan, "Burada başka bir aile kurduk. Sahur yaptık, iftar yaptık, dertleştik, oyunlar oynadık, ibadet ettik. Mesela benim burada Müslüman olmayan arkadaşlarım var. Bazen ben uyurken onlar beni sahur yapmam için uyandırıyorlar. 'Vakit geldi haydi kalk' diyorlar. Bu bakımdan ailemin eksikliği hissetmiyorum" diye konuştu.