"Yarıyıl hediyeniz yerli oyuncak olsun" önerisi

"Yarıyıl hediyeniz yerli oyuncak olsun" önerisi
"Yarıyıl hediyeniz yerli oyuncak olsun" önerisi
- PAGEV Başkanı Eroğlu: -"Çocuklarımıza aktarmak istediğimiz temel etik ve kültürel değerlerimizi ürettiğimiz oyuncaklarla şekillendirebiliriz" - "Günümüzdeki tüketim çılgınlığı ve özellikle Amerikan pop kültür ürünlerinin bir örneği olan savaş, kavga figürleri, gelecek nesilleri oluşturacak çocuklar için çok zararlı mesajlar içeriyor"

EDİRNE (AA)  - SALİH BARAN - Ebeveynlerin, yarıyıl tatilinde çocuklarına, kültürel değerleri yansıtan yerli üretim oyuncaklar armağan etmesi önerildi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, Türk plastik sektörünün AB mevzuatları çerçevesinde oyuncak ürettiğini, bu nedenle ailelerin şüphe duymadan yerli malı oyuncakları alabileceklerini söyledi.

Çin ile rekabet etmenin zor olduğunu ancak sağlıklı ve güvenli oyuncak sunmak isteyen ebeveynlerin tercihlerini yerli üretimden yana kullanmasının yerli üretime destek olacağını belirten Eroğlu, "Yerli oyuncak sanayi, üretim ve istihdamın yanında kültürel aktarıma da katkıda bulunuyor. Çocuklarımıza aktarmak istediğimiz temel etik ve kültürel değerlerimizi ürettiğimiz oyuncaklarla şekillendirebiliriz" diye konuştu.

 

- "Zararlı mesajlar içermesin"

 

Eroğlu, vatandaşların Çin'de üretilen oyuncakları iyi kontrol etmesi gerektiğini ifade etti.

Savaş ve kavga figürleri içeren oyuncakların da çocukların gelişimi açısından tehlikeli olduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Günümüzdeki tüketim çılgınlığı ve özellikle Amerikan pop kültür ürünlerinin bir örneği olan savaş, kavga figürleri, gelecek nesilleri oluşturacak çocuklar için çok zararlı mesajlar içeriyor. Söz konusu oyuncaklar ve bu oyuncakları oluşturan karakterler özellikle çizgi film desteği ve çılgın tanıtımlarla çok geniş kitlelere ulaşıyor ve satış rakamları patlıyor. Benzer bir uygulamayı yerli üretimimize de yansıtabilirsek yerli karakterler de yerli oyuncak sektörü ile bütünlük oluşturacaktır."