Yatakları "toprak" yastıkları "çanta" oldu

Yatakları "toprak" yastıkları "çanta" oldu
Yatakları "toprak" yastıkları "çanta" oldu
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp bilmedikleri coğrafyalara doğru yola çıkan, aralarında bebeklerin de bulunduğu Suriyeli sığınmacıların son durağı Edirne oldu - Sığınmacılar, toprağın "yatak", çantanın "yastık" olduğu zorlu günlerin bir an önce son bulmasını umut ederken tüm olumsuzluklara rağmen yaşamı mutlu kılmaya çalışan sığınmacı çocuklar ise birbirleriyle oynamaya çalışıyor

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp bilmedikleri coğrafyalara doğru yola çıkan, aralarında bebeklerin de bulunduğu Suriyeli sığınmacıların son durağı Edirne oldu.

"Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği" söylentisi üzerine aileleriyle yollara düşen Suriyeliler, geldikleri Edirne'de bekleyişlerini sürdürüyor. 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp bilmedikleri coğrafyalara doğru yola çıkan, aralarında bebeklerin de bulunduğu Suriyeli sığınmacılar, otogarda, parkta, ya da otoban kenarında bir arazide günlerini geçiriyor. 

Anne ve babaları, "yeni bir umut" diyerek bekleyişini sürdürürken, sığınmacı çocuklar ise tüm olumsuzluklara rağmen, birbirleriyle oynamaya devam ediyor.

-Yerde yatıyorlar

Edirne'de bulunan 2 bine yakın sığınmacının arasındaki çocuklar, toprağın "yatak", çantanın "yastık" olduğu günlerin bir an önce son bulmasını umut ediyor. 

İki küçük bebeğiyle umut yolcuğuna düşen Yusuf Hatip AA muhabirine,  zor bir yolda olduklarını ama başka çareleri olmadığı için bu yolu seçtiklerini söyledi.

İki gündür Edirne'de özellikle çocuklarının zor bir yaşam sürdüğünü ifade eden Hatip, "Gündüz sıcak gece de soğuk, çocuklar bunları kaldıramıyor. Her an hasta olabilirler, bundan çok korkuyorum. Geceleri onlar rahat uyusun diye sabaha kadar ben bekliyorum ben de uykusuz kalıyorum" dedi.

Katip, Suriye 'ye dönemeyecekleri için Avrupa 'yı kendilerine hedef koyduklarını ne kadar zorluk yaşasalar da çocukları için tüm zorluğa onlarla beraber katlanacaklarını ifade etti.

Babası Almanya'ya geçiş yapan Suriyeli Lidya (10)  ise Avrupa'ya gitmek için para biriktirmek zorunda olan annesi ve ablalarının çalıştığını, onların evde olmadığı dönemlerde 2 ve 4 yaşındaki kardeşlerine baktığını söyledi. 


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Suriye

  ,

  Avrupa

  ,

  Yaşam

  ,

  Para

  ,

  Gece

  ,

  edirne

  ,

  sıcak