"Yeni yasayla ustalık belgesi istenmeyecek"

"Yeni yasayla ustalık belgesi istenmeyecek"
"Yeni yasayla ustalık belgesi istenmeyecek"
- EDESOB Başkanı İnağ: - "Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Perakendecilik Yasası ile esnaf sicil ve oda kayıtlarında ustalık belgesi istenmeyecek"

EDİRNE (AA) - Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe giren Perakendecilik Yasası ile esnafın sicil ve oda kayıtlarında ustalık belgesi istenmeyeceğini bildirdi.

İnağ, yaptığı yazılı açıklamada, uzun yıllardır yasal düzenleme yapılması amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda yasanın hayata geçirildiğini belirtti.

Yasayla yıllardır yakındıkları sicil ve oda kayıtlarında ustalık belgesi istenmesi konusunun da yer aldığını aktaran İnağ, şunları kaydetti:

"Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Perakendecilik Yasası ile esnaf sicil ve oda kayıtlarında ustalık belgesi istenmeyecek.  Perakendecilik Yasası'nın 25. maddesiyle 2 Ocak 1924  tarihli ve 394  sayılı hafta tatili hakkındaki kanuna, hafta tatili hakkında kanun hükümleri perakende işletmeler hakkında uygulanmaz şeklide düzenleme getirilmiş ve böylece esnaf ve sanatkarlarımız için önemli bir sorun olan hafta tatil  ruhsatı sorunu da ortadan kaldırılmıştır."


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Tatil

  ,

  Resmi

  ,

  esnaf

  ,

  edirne