"Yunanistan'a üç gün vizesiz seyahat" çalışması

"Yunanistan'a üç gün vizesiz seyahat" çalışması
"Yunanistan'a üç gün vizesiz seyahat" çalışması
- Dedeağaç Belediye Başkanı Lambakis: - "Türk vatandaşlarının Yunanistan'da 72 saat vizesiz seyahat etmesi için çaba sarf ediyoruz"

 EDİRNE (AA) - Dedeağaç Belediye Başkanı Evangelos Lambakis, Türk vatandaşlarının Yunanistan 'da 72 saat vizesiz seyahat edebilmeleri için çaba harcadıklarını söyledi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KTSO) düzenlenen toplantıda, Yunanistan'ın Dedeağaç kenti ile Keşan, İpsala ve Enez ilçeleri arasında,  turizm ve işbirliğini geliştirme konuları tartışıldı.

Dedeağaç Belediye Başkanı Lambakis, toplantıda, yıllarca Yunanlı turistlerin Keşan pazarında alışveriş yaptığını, şimdilerde ise Türk turistlerin bölgeye akın ettiklerini belirtti.

Türklerin bölgeye gelirken vize sorunu yaşamaması için çalışma yürüttüklerini ifade eden Lambakis, şöyle konuştu:

"Yunanistan'da kurulan yeni hükümetin Turizm Bakanlığı nezdinde, Türk turistlerin bölgeye 72 saat süre ile vizesiz  seyahat edebilmeleri için çaba sarf ediyoruz. İnanıyorum ki böyle bir şey olursa bölgemize çok daha faydası olacak. Semadirek - Enez arasındaki feribot seferlerini ise hiç aklımdan çıkarmıyorum. Israrla bunun olmasını istiyorum. Hatta Gökçeada ve Çanakkale olarak da düşünüyoruz."

 KTSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu da Lambakis ile ticaret ve sanayi odası, esnaf odası ve meclis üyelerinin ziyaretinden memnun olduğunu dile getirdi.

Toplantıda ortak noktalarla sorunları belirlediklerini vurgulayan Alioğlu, şöyle konuştu:

"İki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi gerekiyor ancak vize sorunun da halledilmesi lazım. Bunun için Yunanistan'da yerel yönetimler çalışma yapıyor. Yakın bir zamanda Edirne ve Dedeağaç'ta bulunan tüm belediyelerin katılımıyla bir toplantı yapılması planlandı."

Toplantıda, Meriç Nehri'nde meydana gelen sel baskınları ile sınır bölgesinde görülen hayvan hastalıkları konusunda da çalışma yapılması kararlaştırıldı.