Yunanistan'daki kriz, cuma pazarını da vurdu

Yunanistan'daki kriz, cuma pazarını da vurdu
Yunanistan'daki kriz, cuma pazarını da vurdu
- Edirne'de cuma günleri kurulan semt pazarına, Yunanistan'dan alışverişe gelenlerin sayısında düşüş yaşandı

EDİRNE (AA) - Edirne'de cuma günleri günleri kurulan ve Ulus Pazarı olarak bilinen semt pazarına alışverişe gelen Yunanların sayısı, ülkede yaşanan ekonomik krizin etkisiyle azalınca Edirne esnafı olumsuz etkilendi.

Ulus pazarı sadece kent merkezi değil Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelenlere de hizmet sunuyor.

 

Giyim, meyve, sebze ve mutfak eşyası gibi ürünlerin satıldığı semt pazarına bölge halkı kadar ucuz olduğu gerekçesiyle Yunanistan'dan gelenler de büyük ilgi gösteriyor.

Birçok Yunan, yıllardır ev ihtiyaçlarını bu pazardan karşılarken, son dönemde cuma pazarına gelen turist sayısı, Yunanistan'daki ekonomik krizin etkisiyle büyük oranda azaldı.

Pazar esnafından Dursun Özden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan'daki ekonomik krizin Edirne'deki pazar esnafını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Bu hafta pazara gelen Yunan sayısının çok az olduğunu belirten Özden, "Yunan müşterilerimiz bizden on tane birden ürün alıyordu bu hafta bir satış yapamadık. İstanbul 'dan buraya eksi 600 lirayla geliyoruz para kazanacağız diye. Allah'tan temennimiz Yunanistan hemen düzelmelidir. İnşallah Yunanistan'ın ekonomik durumu düzelecek" diye konuştu.

Erhan Koçdemir ise bu hafta ürünlerinin tezgahta kaldığını belirterek, Yunan müşterilerin her cuma pazara alışveriş yaparak katkıda bulunduğunu anlattı.

Koçdemir, "İnşallah krizden kurtulurlar tekrar müşterilerimiz geri döner" dedi.

Esnaf Turan Alim de Edirne'deki pazar esnafının Yunanistan'ın durumunun düzelmesini dilediğini kaydetti.