Ziraat odaları başkanları toplantısında milletvekiline tepki

Ziraat odaları başkanları toplantısında milletvekiline tepki
Ziraat odaları başkanları toplantısında milletvekiline tepki
- Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Kaya, CHP Milletvekili Gaytancıoğlu'nun toplantıya katılmasına tepki gösterdi

EDİRNE (AA) - Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, ayçiçeği ön avans fiyatının değerlendireceği toplantıya  CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun katılmasına tepki gösterdi.

Edirne Ziraat Odası Başkanlığı, Trakya Birlik'in ayçiçeği ön alım fiyatını açıklamasının ardından çeşitli illerin ziraat odası başkanlarının katılımıyla toplantı düzenledi.

Toplantıdan önce CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun bazı oda başkanlarıyla sohbet etmesine tepki gösteren İsmail Kaya, Gaytancıoğlu'ndan toplantıdan çıkmasını istedi.

Kaya, toplantının konusunun  siyasi olmadığını ve ziraat odalarının siyasallaştırılmaması gerektiğini söyledi. Gaytancıoğlu ve Kaya arasında sözlü tartışma yaşanırken Gaytancıoğlu, yaşanan durumu kınadığını ve herkesin bir siyasi görüşünün olabileceğini ifade etti.

Çiftçilerin sesi olmaya devam edeceğini aktaran Gaytancıoğlu, "Çiftçinin hakkını sonuna kadar savunacağım. Siyaset yapmıyorum. Ortada çok açık bir durum var. Türkiye 2 milyon ton ayçiçeği ithal ediyor, fiyatı belli. Çiftçiye verilen fiyat ve zarar ortada. Bunu burada dile getirmeyeceğiz de nerede dile getireceğiz" dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz'ın araya girmesiyle tartışma yatıştı ve milletvekili toplantı salonunun dışına çıktı.

Öte yandan, bazı üreticiler de Gaytancıoğlu'nun toplantıdan çıkarılmasına tepki gösterdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan ise  toplantıda, Trakya Birlik'in belirlediği ayçiçeği ön alım fiyatının bekledikleri rakamın altında olduğunu belirterek, "Trakya Birlik çiftçiyi mağdur etti. Trakya Birlik'in hezimetine uğradık, buradan kendilerini kınıyoruz" diye konuştu.