4+4+4 karman çorman başladı

4+4+4 karman çorman başladı
4+4+4 karman çorman başladı
2012-2103 eğitim öğrenim yalı 4+4+4 eğitim sistemi ile İstanbul'da da başladı
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul genelinde 1 milyon 600 bin öğrenci dersbaşı yaptı. Yeni eğitim sistemine göre okullar dönüştürülmüş haliyle ilk zilini çaldı.

Buna göre kimi okul sadece ilkokul ya da ortaokul olarak eğitime başlarken kimi okullarsa hem ilk hem orta hem de imam-hatip ortaokulu olarak eğitim verecek. Derslik açığının en yüksek olduğu illerden İstanbul’da da özellikle Esenyurt Gaziosmanpaşa Sultangazi gibi ilçelerde kalabalık sınıflar oluştu.

Yeni sistemle değişen ders saatlerine göre okulların giriş çıkışlarında da değişiklik oldu. Örneğin beşinci sınıflardan sabah altı buçukta derse girenler olurken öğleden sora ders yapan bazı beşinci sınıfların çıkış saati akşam 19.00’u buluyor.

Okulun ilk günü sabahtan ders yapanlar ortaokul, 5-6-7-8. sınıf öğrencileri olurken 1-2-3-4 sınıflar öğleden sonra okula geldi. Velilerden bazıları da fiziksel şartlar hazır olmadan 4+4+4’e geçilmesine tepkiliydi.

Ders saatlerinin uzaması teneffüsleri de değiştirdi. Bazı okullarda akşam geç saatlerde çıkılmasın diye teneffüs süreleri beş dakikaya indirildi. Öğrenciler beş dakikalık teneffüste ne yapacakların şaşırdı.

 

OKULDA EYLEM


Dha'nın haberine göre Fatih Vefa Caddesi üzerinde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’nun imam hatip okuluna çevrilmesi sabah saatlerinde okul önünde toplanan veli ve öğrenciler tarafından protesto edildi. Okul önünde toplanan veli ve öğrenciler ‘Susma ses çıkar. Okuluna sahip çık’ şeklinde sloganlar attı. Veli ve öğrenciler adına açıklama yapan Eğitim-Sen 8 nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut ‘Oryantasyon eğitimi başlamadan üç gün önce veliler bu okulun imam hatibe çevrildiğini öğrendi. Bu okul özellikle bu çevrede çalışan bir çok anne ve babanın tercih ettiği bir okul. Yaklaşık 300 çalışan ailenin bu okula başvuru yaptığını biliyoruz. Ancak buna rağmen talep azlığı nedeniyle imam hatibe dönüştürüldüğü söyleniyor. Buradaki çocuklar şu anda sıralarında oturmalıydı. Ama mağdur edildiler. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler olarak okulumuzu geri kazanmak için elimizden geleni yapacağız’ şeklinde konuştu.

Eylem öncesinde ilkokul öğrencileri kendi elleriyle dövizler hazırladı. Alkış ve sloganlarla okulun imam hatibe çevrilmesini protesto eden öğrenci ve veliler okullarını geri almak için eylemlere devam edeceklerini söyledi.