4+4+4 karman çorman başladı

4+4+4 karman çorman başladı
4+4+4 karman çorman başladı
2012-2103 eğitim öğrenim yalı 4+4+4 eğitim sistemi ile İstanbul'da da başladı
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul genelinde 1 milyon 600 bin öğrenci dersbaşı yaptı. Yeni eğitim sistemine göre okullar dönüştürülmüş haliyle ilk zilini çaldı.

Buna göre kimi okul sadece ilkokul ya da ortaokul olarak eğitime başlarken kimi okullarsa hem ilk hem orta hem de imam-hatip ortaokulu olarak eğitim verecek. Derslik açığının en yüksek olduğu illerden İstanbul’da da özellikle Esenyurt Gaziosmanpaşa Sultangazi gibi ilçelerde kalabalık sınıflar oluştu.

Yeni sistemle değişen ders saatlerine göre okulların giriş çıkışlarında da değişiklik oldu. Örneğin beşinci sınıflardan sabah altı buçukta derse girenler olurken öğleden sora ders yapan bazı beşinci sınıfların çıkış saati akşam 19.00’u buluyor.

Okulun ilk günü sabahtan ders yapanlar ortaokul, 5-6-7-8. sınıf öğrencileri olurken 1-2-3-4 sınıflar öğleden sonra okula geldi. Velilerden bazıları da fiziksel şartlar hazır olmadan 4+4+4’e geçilmesine tepkiliydi.

Ders saatlerinin uzaması teneffüsleri de değiştirdi. Bazı okullarda akşam geç saatlerde çıkılmasın diye teneffüs süreleri beş dakikaya indirildi. Öğrenciler beş dakikalık teneffüste ne yapacakların şaşırdı.

 

OKULDA EYLEM


Dha'nın haberine göre Fatih Vefa Caddesi üzerinde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’nun imam hatip okuluna çevrilmesi sabah saatlerinde okul önünde toplanan veli ve öğrenciler tarafından protesto edildi. Okul önünde toplanan veli ve öğrenciler ‘Susma ses çıkar. Okuluna sahip çık’ şeklinde sloganlar attı. Veli ve öğrenciler adına açıklama yapan Eğitim-Sen 8 nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut ‘Oryantasyon eğitimi başlamadan üç gün önce veliler bu okulun imam hatibe çevrildiğini öğrendi. Bu okul özellikle bu çevrede çalışan bir çok anne ve babanın tercih ettiği bir okul. Yaklaşık 300 çalışan ailenin bu okula başvuru yaptığını biliyoruz. Ancak buna rağmen talep azlığı nedeniyle imam hatibe dönüştürüldüğü söyleniyor. Buradaki çocuklar şu anda sıralarında oturmalıydı. Ama mağdur edildiler. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler olarak okulumuzu geri kazanmak için elimizden geleni yapacağız’ şeklinde konuştu.

Eylem öncesinde ilkokul öğrencileri kendi elleriyle dövizler hazırladı. Alkış ve sloganlarla okulun imam hatibe çevrilmesini protesto eden öğrenci ve veliler okullarını geri almak için eylemlere devam edeceklerini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/110064711006479

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İmam Hatip mesleki eğitim okulu değil mi? - emrah.s

  Meslek liseleri konusunda bu kadar hassas olmaları güzel. Mesleki eğitimin ortaokula genişletilmesi de güzel; ama neden sadece imam hatip mesleki eğitimi? Çocuk ben elektrik teknisyeni olmak istiyorum diyemiyor mu? Der ise aynı okula hemen bir elektrik meslek okulu açılmasına ilişkin bir düzenleme neden yok? Neden sadece imama hatip meslek okulları için tüm imkanlar zorlanıyor? İmam hatipten mezun olup imam ya da hatip olamak hedefleniyorsa ya da ilahiyat okumak, kabul ama diğer meslek dallarında uzmanlık hedefleniyor ise neden imam hatip? Bu kadar imam hatipli ne kazandıracak bu ülkeye? Amaç din eğitimi ise açın medreseleri; evet açın medreseleri bari din eğitimini bütünlükle ve ömür boyu almak isteyenler için bir adanmışlık okulu olur. Amaç başka sanırım. Amaç dindar ve tek merkezden komut alabilen bir nesil; sorgulamayan, sorgulatmayan, tartışmalarını ve araştırmalarını tek bir konu üzerine yapan, itaatkar ve sadık bir nesil yetiştirmek olabilir mi? Bu sayede emperyalizm milyonları değil sadece bir kaç kişiyi yönetmekle işini yürütmek istiyor olabilir mi?

  ... - hasbhasb

  444 standardı getireceklerine okullara bir standart getirselerdi o zaman herkes ayakta alkışlardı. Senin okulunda öğretmen yetersiz, sınıflar yetersiz, öğrenciler balık istifi hava aydınlanmadan öğrenim görecek fakat sen kalkıp din sömürüsüyle oy avcılığı yapacaksın. Bu laik cumhuriyeti değil sen, senin feriştahın gelse yıkamayacak. Bu böyle biline.

  ... - noelon

  akepe vuruyor, kırıyor, parçalıyor, bu maçı kazanmak için her şeyi yapıyor... buna hakemi (halkı) kandırmak da dahil... mesele ise bu takımın göz göre göre türkiye'de hala şampiyon olması... eee... ne demişler, her taraftar hakettiği maçı izler... akepe 1923'den intikam alıyor... ve çok da başarılı oluyor... bu günleri göreceksek eğer, niye ulusal kurtuluş mücadelesi verdik? niye çanakkale'de nesilleri kaybettik? sonu böyle olacaksa eğer keşke müstemleke olmayı kabul etseydik... sonuç aynı olacağına göre en azından onca canı kaybetmez, onca çocuğu, babasız/annesiz, onca eşi eşsiz, onca anneyi evlatsız bırakmamış olurduk... bence bu ülkeye ve bu topraklarda yaşayan insanlara çok yazık oluyor... bir mezhebin, şeyhlerin, tarikat liderlerinin, şıhların ve en önemlisi başta abd olmak üzere tüm batılı emperyallerin masasına altın tabakta sunuluyor tüm anadolu akepe iktidarında... 1923'de kazandığımız ne varsa yok ediliyor... çanakkale'den gemiler geçiyor, misak-ı milli yok ediliyor, lozan imha ediliyor... gemicikler, deniz fenerleri uğruna hayatlar yok oluyor... bir mezhebe yaranacam diye hatay eden gidiyor... halk eziliyor... eziliyor... eziliyor... eziliyor... kadim anadolu toprakları altımızdan gidiyor... gidiyor.. .gidiyor...

  Muamma - cerenyıldız

  Yeni sistemin çıktısı olacak eğitim de, hakkında yapılacak haberler de bundan pek farklı olmayacak gibi gözüküyor. 10 - 14 yaşları arasındaki bir ortaokul öğrencisini sabahın 5inde derse başlatmak yahut akşamın 7sine kadar okulda tutmak ne deni mantıklı.. Gidilen yol tam bir muamma..

  Çorba - Kara Bayrak

  'Ben yaparım olur'lar ile halkla dalga geçmeyi bırakın. İl, İlçe milli eğitimdekiler bile ne yapacağını bilemez bir halde. Veli okula gidiyor çocuğun okul yeri değişmiş...

  SENEYE DE CAMİLERDE EĞİTİM DENENEBİLİR - Sedat Gürsel

  AKP pek yakında okullar yetersiz kalıyor, eğitimin bir kısmını camilerde yapacağız derse pek şaşmamak gerekir. İktidarda kalıp siyasetten zenginleşmek uğruna bir ülkenin eğitim sistemi böylesine dinamitlenmemelidir. Gelecekte bunun zararını sadece millet değil bu hale getiren siyasetçilerde çekeceklerdir. Dinde radikalizmin sonu yoktur, seçim kazanma hırsı uğruna gittikçe radikalleşmek zorundasınız, varacağınız son nokta da İran veya Taliban tarzı bir yapıdır. Gelişmiş ülkelerin bu yapıları yok etmek için güç birliği oluşturduğunu bilerek ülkeyi o kulvara sokmak intihardır.

  REZİLLİK - miyazaki

  Şu rezilliğe bakın ya.milletin dilinde sistemin yanlışlığını anlatmak için tüy bitti.bunlar hale anlamıyorlar daha ilk günden şu olanlara bakın 6.30 da ders başı ne demek ya onu bırak kışın saat 19 da okuldan çıkanlar olacakmış o saatte hava kararıyor.bu ne biçim bir iştir.bu işten yanlış olduğunu bilseler bile geri dönmez bunlar.yanlış yaptık deme cesaretini bile gösteremiyecek bir hükümet .olan milletin çocuğuna olur.gider.