4+4+4 sisteminin ilk raporu açıklandı

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Eğitim -Sen İstanbul şubeleri, 4+4+4 sistemiyle ilgili aylık raporlarının ilkini açıkladı. Şube başkanlarından Barış Uluocak, Hamdi Çalık, Mehmet Aydoğan, Emin Ekici’nin açıkladığı raporda aksaklıklar örneklerle aktarıldı:

60-66 aylıkların okula başlama oranlarında ilçeler arasında büyük fark oluştu. Küçüklere göre düzenlenen 12 haftalık müfredat ‘sıktı’.

Pek çok okul inşaat çukurları ve sarkan kablolar eşliğinde açılan Kartal Kutlu Aktaş İlkokulu gibi aleacele açıldı.

Ümraniye 75. Yıl Ticaret Meslek Lisesi’nde bilim derslerini seçen sınıflar laik sınıf, din dersini seçenler ise dindar sınıf olarak adlandırılıyor. Bu ayrımcılığa yol açıyor.

İntaş Lisesi, imam hatip lisesi olunca 600 öğrencinin yönlendirildiği Kadıköy Ticaret Meslek Lisesi’nde sınıf mevcudu 80 kişi oldu.

Maltepe Atilla Uras Lisesi’nde seçmeli din dersi için müftülükten 3 kişi görevlendirildi. Bu kişilerin öğretmenlik formasyonu olmaması eleştirildi.


Sendika bilgi hattı kurdu
Eğitim-Sen’in İstanbul’daki 8 şubesi 4+4+4 ile ilgili her ay bir rapor hazırlayacak. Sendika ayrıca öğretmenlerin şikâyetlerini almak ve eğitim ile ilgili rehberlik bilgileri vermek için hat kurdu. Hatta (0212) 642 15 15 telefon numarasından ulaşılacak.