Adana'ya bilim üniversitesi

Adana'ya bilim üniversitesi
Adana'ya bilim üniversitesi
Adana'da, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TBMM-Kurulacak Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Denizcilik, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, İnsan ve Toplum Bilimleri, Hukuk, Siyasal Bilgiler, İşletme ve Turizm fakülteleri, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri enstitüleri yer alacak.

Düzenlemeyle üniversiteye 1700’ü akademik ve 470’i idari olmak üzere toplam 2 bin 170 kadro tahsis edilecek. Yasa, üniversitenin döner sermaye işletmesi için de 20 kişilik kadro ihdasını öngörüyor.

Görüşmeler sırasında söz alan CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, düzenlemeyi büyük bir memnuniyetle karşıladığını söyledi. İkinci üniversitenin kurulmasında Çukurova Üniversitesi’nin katkısının olacağını düşündüğünü anlatan Erbatur, "Bu nedenle küçük illerde üniversite kurulurken yaşanan sıkıntıların burada yaşanmayacağını düşünüyorum" dedi.

MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, kentin devamlı niteliksiz göç aldığını, buna karşın yetiştirdiği nitelikli insanları da diğer illeri gönderdiğini söyledi. "Bu belki de Adana’nın en büyük handikaplarından biri" diyen Atılgan, "kentin iktidar tarafından çok ciddi şekilde ihmal edildiğini" öne sürdü.

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Adana’nın tarım, sanayi ve enerji politikaları açısından önemi her geçen gün artan kentlerden biri olduğunu söyledi. Türkiye ’nin en büyük organize sanayi bölgesinin bu kentte bulunduğunu ifade eden Ünüvar, geniş bir kıyı şeridine sahip Adana’da denizcilik sektörüyle ilgili ciddi faaliyetlerde bulunulmamasından yakındı.

AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi ise Türkiye’nin en büyük kentlerinden olan Adana’da ikinci bir devlet üniversitesinin yokluğunun uzun zamandan beri hissedildiğini söyledi. Adana’da vakıf üniversitesi açısından da eksiklik olduğunu belirten Kirişçi, yeni üniversitenin Çukurova Üniversitesine rakip olarak değil tamamlayıcı olarak kurulduğunu söyledi.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/104475210447522

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HAVADA BİLİM VE TEKNOLOJİ - HARAYDIN

  Üniversiteler havada bilim ve teknoloji üretiyorlar, ayakları yere değmiyor.üNİVERSİTELER %50 %50 ortak sanayi odasıyla AR GE kurmalı, yine eğitim verdiği her alanda %50 %50 ortak işletme kurmalı.%50 özel sektör işletmeyi yönetmeli, üniversite öğrencileri de yarım gün üniversitede teorik okuyup yarım gün bölümüyle ilgili işletmelerin her safhasında stajyer işçi olarak çalışmalıdır.Örneğin tamizlik, paspas dahil tabi bölümüne göre zaman, temizlikte bir gün uygulama yeter.Uygulama sırasında ücreti firma yönetimi vereceğine göre şimdiki gibi suni staj değil gerçek işçi olarak çalışan staj olmalı.Kariyer imkanı olmalı, stajyer işçi en iyi performası hangi birimde göstermişse diğerlerinden farklılıksergileyebilmişsi kademe kademe yükselmelidir.Böylece üniversite bittiği zaman ayakları yere değen mühendis, mal,i müşavir uygulama yapmış olarak piyasaya çıkmalıdır.AR GE de asistanlar öğretim üyeleri ile ortak araştırma yapmalı, iyileştirme, geliştirme, tekonoloji üretmeli sanayide onların uygulamasını görmelidirler.

  üniversite mi? - alsecure

  sokaklarında minibüs, otobüs terörü yaşanan bu büyük köyün önceliğinin üniversite olmadığını düşünüyorum. özellikle işsizlik had safhaya ulaşmışken..