Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı tarih oluyor

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı tarih oluyor
Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı tarih oluyor
ÖSYM, yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiren 2012-ÖSYS kılavuzunda büyük değişiklik yaptı.

ÖSYM tarafından 2012-ÖSYS kılavuzunda yapılan yeni düzenlemeye göre Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’ndan (AOBP) bu yıldan itibaren vazgeçilecek. AOBP yerine öğrencinin kişisel başarı puanı baz alınacak.

Üniversite sınavlarında puan hesaplama, değerlendirme ve yerleştirmeye ilişkin değişikliklere gidildi. Liselerin YGS başarı puan ortalamaları sisteme dahil edilmeyecek. Yeni düzenlemeye göre; 100 üzerinden hesaplanan lise diploma puanları 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülecek. Böylece en düşük Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) 250, en yüksek ise 500 olacak. OBP alan farkı gözetmeksizin tüm ham puanlara 0,12 ile çarpılarak eklenecek. Ham puanlar, yerleştirme puanına dönüştürülecek. ( hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/108958810895886

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NEREDE ADALETİNİZ? - kopray

  bu değişiklikler yapılıyor iyi hoş güzel peki bunları yaparken hiç mi düşünmüyorsunuz bu ne kadar adil.yeni sınav sistemine geçildi ben bir eşit ağırlık öğrencisiyim imam hatiplerin önü açılsın iyi güzel ama alan içi ve alan dışı tercihlerde hiç bir fark olmadan tercih yapılıyor.örneğin ben pdre istiyorum ordan sayısal bir vatandaş zaten eşit ağırlıkçıdan iyi bir matematık yapıyor birazda sözel çaıışırsa bizim önümüzü kapatıyor. hadi ben eşit ağırlıkçı bir öğrencisi sayısaldan girdim tıp için zorluyorum ki mümkün olmayacak bir şey ama şuan ki sistemi siz görmüyormusunuz bunun neresinde denge neresinde adalet sizler yanıtlayın?söyleyecek olduğum madem yetkilisiniz eğitim düzenlemelerinde söz sahibisiniz bir takım değişiklikler ve düzenlemeler yapılırken kendinizi öğrencilerin yerine koyun kimse kimsenin hakkını çiğnemesin.

  BU GENÇLİĞE NE OLACAK KADERSİZLİKLERİDE NEDİR? - kamil00

  öğrenciler bir başarı elde edip anadolu veya fen lisesine gidiyorlar bunu karşılıgını almaları cok normal.bunun yanında bır ogrencı lisedeyken eşit ağırlık sayısal sözel gibi gruplara ayrılıp eğitim alıyorlar ve kendi bölümlerinden tercih yapıyorlardı.başbakan isteyen bölüm istediği gibi tercih yapacak haksz kalkacak imam hatip ve meslek liselilerinin önü açılacak dedi ve yaptı.peki bir eşit ağırlık öğrencisiyle sayısal öğrencisinin yarışması ne kadar adaletli.kim vercek bunun cevabını orta düzey bir sayısal öğrencisi zaten ygs de eşit ağırlıkları çok rahat geçiyor çünkü fizik kimya bioloji yapıyor.lys sınavındada orta düzeydi bir matetmtk neti çıkardı mı geçmiş oluyor eşit ağırlıkları . o zaman bunun neresinde adalet .siz şimdi diyceksiniz ki çalışssın yapsın .o zaman neden liselerde sözel eşit ağırlık sayısal diye ayrılıyor bunun cevabı ne .adaletten eşittlikten söz eden başbakan imam hatip öğrencileride sınava girsin sorunumuz yok ama sayısal öğrencisi eşit ağırlktan.eşit ağırlk öğrencisi sözel den yapmasına bir diyelim.

  saçmalıkdanda öte birşey. - özdoğan.

  emek hırsızlığından başka birşey değil. anladık tamam imamhatip liselerinin önünü açmaya çalışıyorsunuzda, bizim suçumuz ne ?

  tebrikler - karabalık

  Öğrencileri denek olarak kullanmaktan bıkmadınız,usanmadınız.Helal olsun b.çıkarttınız !

  Mukemmel duzen! - umtgkmn

  Mukemmel bir duzen icinde sinavlarimiz yapiliyo.(!) sinava 2 hafta kala yapilan degisiklik , yine ygsden hemen once yapilan katsayi degisikligi milyonlarca gencin kaderiyle oynamaktir. Bu degisiklikleri sene basinda yapsaniz ne olurdu?

  anlamak zor - mokoko

  yani şimdi bu iyi mi oldu kötü mü oldu anlayamadım?