Ataması yapılmayan öğretmenler diploma yaktı

Ataması yapılmayan öğretmenler diploma yaktı
Ataması yapılmayan öğretmenler diploma yaktı
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi bir grup öğretmen, düzenledikleri eylemde diploma yakıp, kendilerini "yem bekleyen güvercinler"e benzeten Bakan Dinçer'i güvercin uçurarak protesto ettiler.

İSTANBUL - Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi yaklaşık 100 öğretmen güvenceli , koşulsuz atama, nitelikli eğitim ve Milli Eğitim Bakanı’nın "Güvercin" benzetmesi yaptığını öne sürerek, protesto amacıyla saat 13.00’te Eminönü’ndeki Yeni Camii önünde toplandı.

Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının bazılarının babaları, bazılarının da çocukları destek için eyleme katıldı. Katılımcılar, "Şubatta 30 bin atama istiyoruz" yazılı dev bir pankart ve "Ücretmen değil Öğretmen", "Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz", "Bekle beni anne beraber atanırız", "Sadaka değil atama istiyoruz" yazılı dövizler açtı. Ayrıcı eylemciler, hep bir ağızdan "Ücretli köle olmayacağız", şeklinde slogan attı.

Grup adına konuşma yapan Ataması Yapılmayan Öğretmen Platformu üyesi Duygu Özgümüş, "Biz koşulsuz atamanın yapılması için mücadele veriyoruz. Yıllardır öğretmenler adeta yarış atı gibi birbirleriyle yarıştırılıyor. Bizleri ücretli köle olmayı dayatan bu hükümeti protesto ediyoruz’ şeklinde konuştu" dedi.

Konuşmanın ardından katılımcılar, yanlarında getirdikleri diplomalarının fotokopilerini yakıp, atanmamalarını protesto etti. Protestocular daha sonra da kendilerini "Yem bekleyen güvercinler" diye tanımladığını öne sürdükleri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i protesto etmek için güvercin uçurdu.

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

DHA - Elvan EZBER