Dershaneler için son zil ocakta çalacak

Dershaneler için son zil ocakta çalacak
Dershaneler için son zil ocakta çalacak
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemenin yılbaşına kadar tamamlanacağını söyledi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dershanelerin kaldırılmasıyla ilgili çalışmaların yılbaşında tamamlanacağını söyledi.
Bakan Dinçer, Türkiye Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi Uluslararası Hayat Boyu Öğrenme Konferansı öncesinde gazetecilere eğitim sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Son iki buçuk yılda 360 dershane kapandığını atlatan Dinçer, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) yılda birden fazla yapılması durumunda dershanelere gidecek öğrenci sayısının azalacağını vurguladı. Dinçer, “O imtihanı üç ay sonra yaparsanız çocuk elindeki mevcut notlarla yeniden sınava hazırlanabilir, kursa gitme ihtiyacı hissetmeyebilir. Pazarda daralma meydana getirecek diye bekliyoruz. Dershanelerin ekonomi ile ilgili tarafı da var. Talebin olduğu yerde arz olacaktır. Bizim için öncelikli olan tavır talebin daraltılmasıdır” diye konuştu. “Dershanelerin kaldırılmasında hukuki tarafıyla ilgili henüz karar vermedik, tartışıyoruz” diyen Dinçer şöyle devam etti: “Toplumu rahatsız etmeden, dershaneleri mağdur etmeden değişimi yapacağız. Dershaneler ciddi istihdam sağlıyor (68 bin kişi çalışıyor). Bu yıl sonuna kadar, yeni yılın başlarında bu meseleyi kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Başbakan’ın öngördüğü 2013 tarihi bizim için hedef tarihtir.”

SBS kaldırılıyor
Bakan Dinçer, toplantıda SBS’nin kaldırılacağını yineledi ve “SBS tek başına bir imtihanın kaldırılması meselesi değil. Bütünün bir parçası gibi. Ortaöğretimde sınavı kaldırırsak liseye geçen çocukların kendi kabiliyetlerine ve arzularına uygun eğitimi nasıl alacaklarını çözümlememiz gerekiyor. 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren SBS’yi kaldıracağız. Yıl sonuna kadar sizinle ayrıntıları paylaşacağız” dedi. KPSS’de ise öğretmenlerin branşlarına göre sınav sorusu yanıtlayacağını belirten Dinçer, Kürtçe seçmeli dersle ilgili de “‘25 bin Kürtçe seçen çocuk var’ demiştik. Ancak azalma var. 18 bin civarında. Ağırlıklı olarak seçilen Kırmançi, Zazaca” diye konuştu.


‘İhtiyaç azalacak ise olabilir’
Özel Dershaneler Birliği Başkanı (ÖZDEBİR) Faruk Köprülü, bakanın açıklamasıyla ilgili “Durumun ocak ayında netleşecek olması bizim için yeni sezonda ne yapacağımızı belirlememiz için önemli. ‘Dershaneleri mağdur etmeden formül bulacağız’ ifadeleri de sevindirici. İhtiyaç azalacak ve dershanelerin bir kısmı gerek olmadığından kapanacaksa buna kimse karşı çıkmıyor” derken, GÜVENDER Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı da şöyle dedi: “Biz de yapıcı bazı tekliflerde bulunduk. Olmak isteyenlere ek avantajlar teklifinin kamuoyuyla paylaşılmasını istedik.”


Sosyal medyada ‘dershane’ eylemi

Önceki gün twitter’da ‘DershanemOlmasaydı’ eylemi yapıldı. TÖDER ve GÜVENDER’in de destek verdiği eylemde ‘#DershanemOlmasaydı’ etiketi ‘trend topic’ oldu. Sosyal Medya Takip Sistemi’ne göre 187 bin 362 kişinin attığı 1 milyon 249 bin 477 tweet arşivlendi.